sobota, 24 lutego 2024r.

Zostań honorowym dawcą

Autor: |

Ponad 7 litrów krwi pozyskano podczas kolejnej, comiesięcznej akcji zorganizowanej przez Klub HDK-PCK im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy PZL-Świdnik. Odbyła się ona 7 października.

– Zgłosiło się 22 chętnych, krew oddało 17. To 7,650 l bezcennego płynu, który jest teraz szczególnie potrzebny. Zapasy w bankach są na wyczerpaniu, a przecież przez cały czas trzeba zabezpieczać szpitale w ten życiodajny lek. Dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasz apel i zachęcamy do udziału w kolejnych akcjach – mówi Andrzej Słotwiński, prezes honorowy klubu.

Następne zbiórki na parkingu przed zakładem zaplanowane są na 4 listopada i 2 grudnia. Pobór krwi będzie się odbywać w godz. 8.00-12.00.

Szkoły ruszają do akcji

Po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią, świdnicki klub wraca do szkół naszego miasta i powiatu. 19 października ekipa specjalistów odwiedzi Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej. Zbiórka odbywać się będzie w budynku szkoły, w godz. 8.00-12.00. Mogą w niej uczestniczyć również osoby spoza placówki. 16 listopada krew oddadzą uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. Broniewskiego i Zespołu Szkół nr 1 im. C.K.Norwida, natomiast 22 listopada młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego im. K.K.Baczyńskiego.

Wszystkie akcje poprzedzone będą spotkaniami, podczas których uczniowie zapoznają się z ideą krwiodawstwa, a także dowiedzą, jakie warunki należy spełnić, by oddać zostać dawcą.

– Niezwykle ważne jest, aby idea honorowego krwiodawstwa rozwijała się właśnie w szkołach, bo to młodzież jest jego przyszłością – podkreśla Tomasz Patyra, prezes świdnickiego HDK-PCK. – Dziękujemy nauczycielom i dyrekcji placówek oświatowych za wsparcie, jakiego nam udzielają. Bardzo duży wkład w promocję naszej inicjatywy wnoszą również władze samorządowe i księża z poszczególnych parafii. Za to składamy wszystkim szczere słowa uznania.

W tym roku klub zorganizował już 14 akcji, do których zgłosiło się 403 chętnych. Krew oddało 295 osób. Pozyskano jej 133 l. 200 mieszkańców naszego miasta i powiatu jeździło również do RCKiK w Lublinie, gdzie oddało 90 l krwi.

– Już planujemy przyszłoroczne zbiórki, którymi chcemy objąć cały powiat świdnicki – dodaje A. Słotwiński.

aw, fot. HDK-PCK

All-focus

Artykuł przeczytano 936 razy

Last modified: 10 października, 2022

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »