niedziela, 20 kwietnia 2025r.

Zobacz niezwykłą historię świdnickich wuesek

Autor: |

Wczoraj w Galerii Venus otwarto wystawę pt. “Kultowe Wueski” połączoną z pokazami modelarskimi. Jej organizatorem jest Strefa Historii Miejskiego Ośrodka Kultury. 

Ekspozycja jest niezwykle interesująca i posiada szczególne walory historyczne oraz poznawcze, ponieważ możemy zobaczyć zarówno pierwszy motocykl wyprodukowany w PZL-Świdnik w 1954 roku, jak również dwumilionowy egzemplarz, który zjechał z taśmy produkcyjnej w roku 1985. To cała epoka w produkcji motoryzacyjnej w Polsce. Możemy również obejrzeć jedyny w swoim rodzaju motocykl M06 B3, na którym student z Krakowa Marek Michel odbył w 1974 roku podróż dookoła świata. To co jest szczególnie interesujące w kolekcji legendarnych już jednośladów, które zmotoryzowały Polskę, to fakt, że oprócz przykładów seryjnych motocykli, możemy zobaczyć również takie, które były wyprodukowane w kilku, a nawet tylko w jednym egzemplarzu, np. motocykle sportowe.

Na wystawie, oprócz wuesek, prezentowane są modele śmigłowców, które produkowane były w PZL-Świdnik, począwszy od SM-1 do Sokoła i SW-4. Kultowe motocykle i śmigłowce możemy oglądać do końca grudnia bieżącego roku, ale te połączone są z wystawą modelarską, która będzie zmieniać się w tym czasie co dwa tygodnie. Na początek wystawcy zaproponowali modele okrętów wojennych z okresu II wojny światowej. Duże okręty, jak np. krążownik wykonany w skali 1:200, to już pokaźny gabaryt, ale nie tylko wielbiciele marynistyki i modelarstwa będą pod wrażeniem, gdyż prezentowane modele zachwycają niezwykłą dbałością o szczegóły. Troska o prawdę historyczną i mistrzowskie odzwierciedlenie najdrobniejszych choćby detali cechuje modele wykonane przez Andrzeja Galińskiego, instruktora Klubu modelarskiego Taurus. Kolejne wystawy prezentować będą eksponaty innych klubów i modelarzy z województwa lubelskiego, w tym modelarstwo kolejowe i lotnicze.

21 października ekspozycja czynna będzie do godz. 17.00, a  w kolejnych dniach powszednich w godzinach 11.00 – 14.00. Wystawa usytuowana jest na parterze w południowej części Galerii Venus.

mk

Artykuł przeczytano 740 razy

Last modified: 21 października, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Przejdź do treści