poniedziałek, 10 maja 2021r.

Zmiany w ubezpieczeniach wypadkowych

Autor: |

Od kwietnia wyższe są kwoty odszkodowań za wypadki przy pracy. Niektórzy z przedsiębiorców w maju zapłacą składkę wypadkową w innej wysokości niż dotychczas.

Składka wypadkowa

– Wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe aktualizuje się co roku od 1 kwietnia. To znaczy, że w maju niektórzy przedsiębiorcy zapłacą ją już w zmienionej wysokości, bo w maju opłaca się składki za kwiecień – informuje Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Zmiana nie obejmie w tym roku najmniejszych firm, które zgłaszają do ubezpieczenia wypadkowego do 9 osób, a także podmiotów, które nie mają wpisu do rejestru REGON. Dla nich składka wypadkowa wynosi tyle co poprzednio, czyli 1,67%.

Właściciele większych firm powinni sprawdzić nową wysokość składki, bo w ich przypadku zależy ona od ryzyka wypadkowości. Wynosi od 0,67% do 3,33%. Im branża bardziej zagrożona wypadkami przy pracy, tym wyższa składka.

Stopę procentową składki dla swojej branży przedsiębiorcy mogą sprawdzić w poradniku ZUS, dostępnym na stronie www.zus.pl.

Nowe kwoty odszkodowań z ZUS

Od 1 kwietnia wzrosły kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu przysługuje teraz 1033 zł brutto, czyli o 49 zł więcej niż poprzednio. Na przykład gdy lekarz orzecznik ustali 5-procentowy uszczerbek na zdrowiu, odszkodowanie wyniesie 5165 zł brutto.

Jeżeli wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej ubezpieczony zmarł, odszkodowanie przysługuje także członkom jego rodziny. Na przykład gdy prawo do odszkodowania ma małżonek lub dziecko zmarłego, wynosi ono 93 014 zł.

ow

Artykuł przeczytano 58 razy

Last modified: 29 kwietnia, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?