poniedziałek, 10 maja 2021r.

Zmiany w tarczy antykryzysowej

Autor: |

 Od 4 maja firmy będą mogły składać wnioski o zwolnienie ze składek za marzec i kwiecień. Przedłużone zostaną również świadczenia postojowe. Z pomocy skorzysta więcej branż niż dotychczas.

– To rozwiązanie przeznaczone jest, między innymi, dla przedsiębiorców, którzy odczuli negatywne skutki występowania w Polsce Covid-19. Obejmie 46 branż, które już wcześniej otrzymały pomoc oraz 17 kolejnych rodzajów działalności, w tym: salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane i prowadzące handel detaliczny w galeriach handlowych – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Zmiany wynikają z rozporządzenia Rady Ministrów z 16 kwietnia 2021 r. O wsparcie będą mogli wystąpić przedsiębiorcy, którzy powstali przed listopadem 2020 roku i na 31 marca 2021 roku prowadzili przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu.

Zwolnienie ze składek

Właściciele firm uzyskają zwolnienie ze składek za marzec i kwiecień lub sam kwiecień. Wnioski w tej sprawie będą mogli składać od 4 maja do końca czerwca – przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Umorzenie składek i ponowne postojowe z ZUS przysługuje przedsiębiorstwom, które zanotowały spadek przychodu o co najmniej 40 proc. Osoby, które już opłaciły składki za te miesiące, będą mogły uzyskać ich zwrot.

Dodatkowe postojowe

Rozporządzenie z 16 kwietnia wprowadza także zmiany w świadczeniu postojowym. Przedsiębiorcy z określonych branż będą je mogli otrzymać od jednego do maksymalnie pięciu razy. Liczba możliwych do otrzymania wypłat jest pomniejszana o świadczenia pobrane na podstawie poprzednich rozporządzeń „tarczowych” (z 19 grudnia 2020 r. i 26 lutego 2021 r.). Wniosek o postojowe można złożyć najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od zniesienia stanu epidemii.

ow

Artykuł przeczytano 82 razy

Last modified: 21 kwietnia, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?