środa, 06 grudnia 2023r.

Zmarł Franciszek Zawada

Autor: |

Dotarła do nas informacja o śmierci Franciszka Zawady, działacza podziemnej Solidarności, współpracownika Henryka Gontarza w Radiu Solidarność Świdnik. Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta, Jego pamięć uczczono minutą ciszy.  

Franciszek Zawada urodził się w 1942 r. w miejscowości Tomaszowice. Miał wykształcenie podstawowe oraz ukończony kurs kowalski. Pierwszą pracę podjął w 1961 r. w FSC w Lublinie, a od 1962 r. zatrudniony był na WSK. W latach 1976 – 1979 pracował w Hucie Katowice oraz przebywał na kontrakcie przy budowie gazociągu oreburskiego. Na WSK wrócił na początku lipca 1980 r.Do listopada 1984 r. był głównym operatorem nadajnika radiowego, za pomocą którego nadawano na terenie naszego miasta nielegalne audycje Radia Solidarność Świdnik. Informowały one o życiu podziemnej „Solidarności”, zatrzymaniach jej członków, procesach politycznych oraz podnosiły na duchu i pielęgnowały pamięć o rocznicach ważnych dla historii Polski. Franciszek Zawada nadał ich 22.

– Początkowo robiliśmy to w mieszkaniach, ale później, żeby nie narażać ludzi, chodziliśmy do lasu na Adampolu, mocowaliśmy antenę na drzewie i stamtąd nadawaliśmy. Żeby nie było wpadek, lektorem była osoba z Lublina, później ktoś z Biłgoraja – wspominał F. Zawada w dokumencie, który można obejrzeć tutaj https://www.youtube.com/watch?v=kWQLluMdW8Y.

Świdniczanina zatrzymano 10 listopada 1984 r. ze sprzętem nadawczym. Po nieudanej próbie ucieczki, został brutalnie pobity, a następnie tymczasowo aresztowany. W areszcie spędził jednak kilka miesięcy. 30 czerwca 1985 r. Prokuratura Rejonowa w Lublinie skierowała akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Lublinie, który wyrokiem z 30.11.1985 r. skazał Franciszka Zawadę na karę 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności, zawieszając warunkowo wykonanie kary na okres 3 lat. Został zwolniony z pracy w WSK w Świdniku, utrzymywał się z prac dorywczych. W 1992 r. otrzymał rentę, a od 2002 emeryturę.

W 2007 roku odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Nabożeństwo pogrzebowe odbędzie się 14 października, o godz. 13.00, w kościele pw. NMP Matki Kościoła.

opr. na podstawie materiałów ze strony Świdnika na kartach historii i materiałów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej

 

Artykuł przeczytano 252 razy

Last modified: 13 października, 2023

WordPress PopUp Plugin

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »