piątek, 23 lutego 2024r.

Żłobek w blokach startowych

Autor: |

Jest działka, dofinansowanie i rozstrzygnięty przetarg. Inwestycja ruszy już niebawem. Władze miasta przewidują, że nowy żłobek przyjmie dzieci w przyszłym roku.

Pod koniec lutego dziesięć samorządów z województwa lubelskiego odebrało promesy na dofinansowanie budowy żłobków na ich terenie. Dotacja pochodziła z rządowego programu Maluch Plus. Najwyższa kwota, bo ponad 3,1 mln zł, trafiła do Świdnika.
– Do budowy żłobka szykujemy się już od pewnego czasu. Otrzymana dotacja pomoże w zrealizowaniu tej, bardzo potrzebnej, inwestycji – mówił wówczas burmistrz Waldemar Jakson.

Trudne początki

Kilka tygodni wcześniej został ogłoszony przetarg na budowę. Zgłosiła się do niego tylko jedna firma, w dodatku ta sama, która projektowała inwestycję.- Pojawiły się więc obawy, że możemy zostać posądzeni o sprzyjanie właśnie temu przedsiębiorcy – tłumaczy Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Zapadła decyzja o unieważnieniu postępowania. Z takim rozstrzygnięciem nie zgodził się jednak oferent, który wystartował w przetargu. Sprawa trafiła więc do Krajowej Izby Odwoławczej. Na jej orzeczenie czekali również urzędnicy. Na przeszkodzie szybkiemu rozstrzygnięciu sporu stanął… koronawirus.

– Pierwotnie rozstrzygnięcie miało zapaść 15 marca, ale KIO odwołała swoje posiedzenie. Kolejny termin został wyznaczony na 15 kwietnia i również doszło do jego przesunięcia. Orzeczenie dostaliśmy w końcu 25 maja. Zgodnie z nim w przetargu nie doszło do nieprawidłowości i możemy podpisać umowę z firmą, która się do niego zgłosiła. Uczynimy to niezwłocznie – tłumaczy M. Dmowski.
To z kolei oznacza, że inwestycja będzie mogła niebawem ruszyć.

Komfort dla maluchów

Żłobek zostanie wybudowany między ul. Kopera i Klonową. Powstanie na miejskiej działce, w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczonej pod działalność oświatową. Będzie kosztował blisko 7 mln zł.
– Nie przypadkowo wybraliśmy tę lokalizację. W tej części miasta, po pierwsze, buduje się dużo nowych bloków, do których wprowadzają się młode rodziny z dziećmi, po drugie nie ma w tym rejonie miejskich placówek oświatowych i opiekuńczych dla najmłodszych – mówiła Ewa Jankowska, sekretarz miasta.

Budynek będzie miał dwie kondygnacje i prawie tysiąc metrów kwadratowych powierzchni. Znajdzie się w nim 5 sal dziennych dla maluchów. Każda będzie wyposażona w łazienkę. W budynku zostaną zlokalizowane również pomieszczenia przeznaczone do spania i do zabawy.
Dzieci będą miały do dyspozycji szatnię z wydzieloną częścią dla najmłodszych. Kolejne pomieszczenia przeznaczono na sekretariat, gabinety dyrektora i pielęgniarki. Pracownicy placówki będą mieć pokój socjalny z wydzieloną szatnią. W budynku powstanie też kuchnia z magazynami na żywność, sprzęt i zmywalnią.

Na zewnątrz powstanie droga dojazdowa do budynku, chodniki, a także miejsca parkingowe. Do dyspozycji maluchów będzie również plac zabaw, który zostanie wyposażony, między innymi w piaskownicę, karuzelę i ciuchcię z wagonikami.

Artykuł przeczytano 3281 razy

Last modified: 27 maja, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »