wtorek, 25 stycznia 2022r.

„Zielony autobus” coraz bliżej

Autor: |

Polsat Plus, jedna z największych grup kapitałowych w Polsce opublikowała nową strategię działania na kolejne lata. Ogromny nacisk kładzie w niej na rozwój technologii ekologicznych, zwłaszcza zero emisyjnych źródeł energii. Niebagatelne miejsce w tych planach znalazło się również dla Świdnika.

Właśnie w naszym mieście Polsat Plus planuje ulokować fabrykę autobusów napędzanych wodorem. Powstawałoby w niej nawet 100 pojazdów rocznie. W ten sposób wytwórnia autobusów stałaby się prawdopodobnie drugim po zakładach lotniczych, pracodawcą w Świdniku.

– Bardzo się cieszymy, że w Świdniku powstanie fabryka, w której mają być produkowane autobusy wodorowe i że tak potężny inwestor wybrał nasze miasto. Polsat Plus kupił już w Strefie Aktywności Gospodarczej, przy ul. Nadleśnej, liczącą 5 hektarów powierzchni działkę pod budowę. Produkcja ma ruszyć w 2023 roku. To dla Świdnika podwójnie wspaniała wiadomość. Po pierwsze, powstanie duży organizm gospodarczy, który da ludziom miejsca pracy, a miastu wpływy z podatków od nieruchomości, PIT i CIT. Po drugie, od pewnego czasu planujemy uruchomienie stricte miejskiej komunikacji pasażerskiej. Dopasowując się do ogólnoeuropejskich trendów zapowiadających w przyszłych latach realizację tak zwanego „Zielonego Ładu,” chcielibyśmy, żeby używała ona pojazdów zero emisyjnych. Byłoby świetnie, gdyby mieszkańców Świdnika woziły po mieście napędzane wodorem autobusy made in Świdnik. Poza tym inwestycja Polsat Plus wpisuje się idealnie w naszą koncepcję rozwoju ekonomicznego Świdnika. Przewiduje ona budowę swego rodzaju „drugiej” nogi gospodarczej w postaci firm działających na terenie Strefy Aktywności Gospodarczej, która uzupełniałaby aktywność PZL-Świdnik – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Z potwierdzenia udziału Świdnika w strategii Grupy Polsat Plus cieszy się również burmistrz Waldemar Jakson: – To wspaniała wiadomość dla naszego miasta. Kroki ku rozwojowi, jakie w ostatnich latach poczyniliśmy dają efekt. Ta inwestycja to wielkie możliwości dla miasta i mieszkańców, warto było rozwijać Strefę Aktywności Gospodarczej. Dziękuję całemu zespołowi za codzienną pracę, a w szczególności mojemu zastępcy Marcinowi Dmowskiemu, który od początku pilotuje ten projekt!

Autobusy wodorowe nie emitują spalin, tylko parę wodną. Ich silniki są napędzane energią elektryczną wytwarzaną w pojeździe. Paliwo dla autobusów powstaje podczas elektrolizy, czyli rozkładania wody prądem elektrycznym na wodór i tlen. Za projekt pojazdu odpowiada Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, kontrolowany przez Zygmunta Solorza. Polsat Plus ma plany na budowę całego łańcucha: od produkcji wodoru w elektrolizerach i sieć magazynów, przez stacje paliw, aż po produkcję autobusów wodorowych. Ambitnym zadaniem stawianym sobie przez grupę jest jak najszersze upowszechnienie wodoru jako paliwa zero emisyjnego w Polsce.

 – Wspólnie z Zespołem Elektrowni PAK chcemy stać się wiodącym producentem zielonego wodoru, który jest zero emisyjnym paliwem przyszłości. Jednym z projektów w tym obszarze jest produkcja polskich autobusów wodorowych. Prototyp takiego autobusu jest gotowy, fabryka jest w przygotowaniu – mówi Olga Zomer, rzeczniczka Grupy Polsat Plus.

Fot. ilustracyjne

Artykuł przeczytano 374 razy

Last modified: 22 grudnia, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?