środa, 24 lipca 2024r.

Zielone serce szkoły

Autor: |

Zielony Dziedziniec istniał w Zespole Szkół Ogólnokształcących do lat, ale w ubiegłym roku, dzięki ekologicznemu projektowi zainicjowanemu przez Martę Biniędę, nauczycielkę SP nr 4, zyskał nową oprawę. Od tamtej pory dba o niego cała szkolna społeczność, bo jest to miejsce, z którego w wolnym czasie mogą korzystać uczniowie i nauczyciele.

Na początku czerwca uczniowie „Czwórki” zrobili w ogrodzie porządki, wyplewili chwasty, wygrabili zeschnięte rośliny, wycięli przekwitnięte piwonie. Licealiści, w ramach projektu artystyczno- ekologicznego, najpierw spulchnili ziemię, później zaś posadzili tam, między innymi, klematisy, lawendy, przetaczniki, żurawki, ostróżki, hortensje, hosty, berberysy, piwonię drzewiastą, wierzbę Hakuro, różę pnącą, jaśmin i dzwonki. Praca w ogrodzie, która odbywała się pod okiem nauczycielek: Marty Biniędy, Kamili Dubaj-Choiny, Wiktorii Piątek -Gołdy i Beaty Nowińskiej, była ciekawą lekcją przyrody zarówno dla młodszych, jak i starszych uczniów, ale też doskonałą okazją do współpracy obu grup. Zielona pracownia służy dzieciom i młodzieży do odpoczynku, relaksu, zabawy i aktywnej nauki przez doświadczenie kontaktu z naturą.

Upcyklingowa wystawa

17 czerwca w zielonym zakątku odbyło się otwarcie wystawy artystyczno-ekologicznej. W spotkani wzięli udział: Mirosław Król, dyrektor ZSO nr 1, wicedyrektor Małgorzata Elżbieta Michalczuk, organizatorki akcji: Marta Binięda, Kamila Dubaj-Choina, Wiktoria Piątek -Gołda oraz uczniowie klasy 5b SP nr 4 oraz kl. 2B i 2 D II LO.

Instalację artystyczną przygotowywali wszyscy uczniowie klas 4-7 podczas lekcji plastyki i koła plastycznego oraz licealiści. Wykonywali dekoracje, które stanowią popularyzację sztuki tworzonej z upcyklingu.

–  Chcemy promować idee związane z ponownym wykorzystaniem elementów odpadowych i nadawaniem im nowej wartości. Udało się dać niepotrzebnym już rzeczom drugie życie. W tym roku powstały dekoracyjne owoce w kontrastowych barwach – arbuzy, truskawki, czereśnie i jabłka, wykonane z puszek, słoików, butelek, czapek mikołajowych. Motyw owoców znalazł się również na meblach, paletach, torebkach, a nawet kaloszach. W zielonym sercu szkoły pojawiła się swoista ,,altana” z oknem, firaną i meblami – mówi Marta Binięda.  Dodaje:  –  Uczniowie przygotowali piknik promujący zdrowe żywienie, degustację pysznych owoców i zdrowej lemoniady. Była to prawdziwie królewska uczta w bajkowej scenerii. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w nasze działania i cieszymy, że tak wiele osób przystąpiło do projektowych zadań.

ow, fot. ZSO nr 1

« z 2 »

 

Artykuł przeczytano 185 razy

Last modified: 21 czerwca, 2024

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content