Wraca sprawa wprowadzenia znieczuleń zewnątrzoponowych dla pań rodzących w szpitalu powiatowym w Świdniku. Władze miasta zaproponowały dofinansowanie takiego rozwiązania jeszcze w ubiegłym roku.”
Znieczulenie zewnątrzoponowe jest teraz standardem w wielu szpitalach, np. w Lublinie. Tam kobiety mogą, ale nie muszą, skorzystać z takiej formy łagodzenia bólu. Wyboru nie ma w świdnickim SP ZOZ, bardzo popularnej wśród mam placówce (prawie tysiąc urodzin rocznie).
Dlatego jeszcze w ubiegłym roku władze miasta wystąpiły do ówczesnego starosty Dariusza Kołodziejczyka z wnioskiem o wprowadzenie znieczulenia zewnątrzoponowego w świdnickiej placówce medycznej. Miasto zaproponowało współfinansowanie takiej procedury medycznej.
– Dzięki znieczuleniu mamy czują się bardziej komfortowo, zmniejsza się ilość cesarskich cięć, a dzieci rodzą się zdrowsze – tłumaczył burmistrz Waldemar Jakson.
Początkowo władze szpitala odpowiadały, że nie stać ich na takie rozwiązanie. Do wprowadzenia go potrzebują pieniędzy na zakup nowego sprzętu i wyposażenia medycznego. W maju ubiegłego roku kierownictwo powiatu zapewniło, że dołoży wszelkich starań, aby wprowadzić znieczulenie.
– Chcemy wrócić do tej ważnej sprawy i dopytać Starostwo Powiatowe jakie są koszty wprowadzenia znieczulenia, i kiedy jest szansa na uruchomienie, oczekiwanej przez wiele pań procedury – mówi Ewa Jankowska, sekretarz miasta.
Podkreśla, że chodzi o podnoszenie jakości usług świadczonych w szpitalu w Świdniku.
Pismo w tej sprawie burmistrz Waldemar Jakson wyśle, w najbliższych dniach, do Starostwa Powiatowego.
– Po otrzymaniu go przygotuję odpowiedź z potrzebnymi informacjami – zapowiada Łukasz Reszka, starosta świdnicki.
Dlaczego poprzednie władze powiatu chłodno odniosły się do propozycji magistratu? Chodziło przede wszystkim o pieniądze, a także o konieczność zatrudnienia anestezjologów i pielęgniarek. Przedstawiciele szpitala wstępnie określili dodatkowe koszty na ok. 700 tys. zł rocznie. Trudno również o zatrudnienie odpowiednio przygotowanych specjalistów. Choć świdnicki szpital podlega Starostwu Powiatowemu, to władze miasta wspierają jego funkcjonowanie. Tylko w ubiegłym roku, z miejskiej kasy, przeznaczono pieniądze na remont pięciu sal dla mam z noworodkami.
Artykuł przeczytano 2936 razy
Last modified: 23 sierpnia, 2019