środa, 27 stycznia 2021r.

„Zaułek” rozkwitnie wiosną

Autor: |

Jeszcze nie może zaprezentować pełnej krasy, ale na pewno rozkwitnie wiosną. Nieopodal siedziby Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej powstał unikalny zakątek nazwany przez bibliotekarzy Zaułkiem Poetów.

Początkowo było to miejsce organizowanych ad hoc wielu spotkań artystycznych. Teraz, dzięki pieniądzom z Budżetu Obywatelskiego, nabrał z bardziej cywilizowanych kształtów, chociaż idea bliskości twórców i natury pozostała. Piotr Jankowski, dyrektor biblioteki może być zadowolony. Projekt jej pracowników zajął w budżetowym głosowaniu 5 miejsce zyskując poparcie aż 800 osób. Początkowo miasto planowało przeznaczyć na zielony zakątek 150 tys. zł, jednak zdecydowało się dołożyć brakującą kwotę wynikającą z ofert potencjalnych wykonawców..

– Miejsce samo w sobie jest bardzo ciekawe, ponieważ jeszcze na początku lat 60. istniało tam gospodarstwo rodziny Kicińskich. Jedną z jego niewielu, symbolicznych pozostałości jest stareńka grusza, która będzie centralnym obiektem zaułka, przypominającym  nasze korzenie – opowiada Piotr Jankowski.

Zaułek będzie miejscem uniwersalnym. Miłośnicy chłodu w lecie, znajdą w nim zacienione miejsca. Amatorzy kąpieli słonecznych kawałki odkrytego nieba. W nowej przestrzeni staną ławki, a w czasie wydarzeń ustawione będą leżaki oraz siedziska.

– Zachowując wszystkie walory przyrodnicze, chcieliśmy pozbyć się prowizorki. Anegdotyczne jest wyznanie jednego z poetów, który, podczas spotkania autorskiego czuł, jak nogi krzesła zagłębiają się w trawie. Historię przypomina charakterystyczna dla naszego regionu technologia murowania ścian pergoli obok sceny z wykorzystaniem białego kamienia i białego cementu. Można powiedzieć, że w pewnym sensie wyprzedziliśmy ducha czasu, ponieważ pomysł miejsca spotkań na świeżym powietrzu powstał jeszcze przed pandemią i zaleceniami, by z jak największą ilością imprez wychodzić w plener –  tłumaczy P. Jankowski.

Artykuł przeczytano 416 razy

Last modified: 31 grudnia, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?