Podopieczni Dziennego Domu Seniora oraz uczestnicy zajęć w Klubie Seniora Centrum Usług Społecznych mieli dzisiaj okazję poznać grupę wokalną zajmująca się tzw. śpiewem tradycyjnym (archaicznym). Minikoncert przeniósł słuchaczy w świat Reymontowskich „Chłopów”.
– Jesteśmy grupą śpiewaczą, która rozpoczęła działalność w ramach zajęć w Klubie Seniora, finansowanych ze środków programu na rzecz osób starszych „Aktywni+”. Śpiewamy pieśni tradycyjne, jednogłosowe, między innymi z Roztocza. Zaprezentujemy utwory weselne, w treści pojawi się więc taka symbolika jak ruta – symbol panieństwa i czystości, kalina czy kalinowy most – symbol przejścia między stanem panieńskim a małżeńskim. Będzie też pieśń lamentacyjna, bardziej nostalgiczna – wyjaśniała Agnieszka Cieśluk, prowadząca wokalne spotkania w Klubie Seniora.
Ze sceny popłynęły dźwięki, jakby żywcem wyjęte z obrzędów weselnych Jagny i Boryny, bohaterów znanych z serialu „Chłopi”, chociaż oczywiście Lipce Reymontowskie położone są w województwie łódzkim, a podobieństwo dotyczy raczej ogólnego ludowego klimatu. Pieśń zatytułowaną „Chatka” zespół wykonał z akompaniamentem Tomasza Wypycha, który zagrał na akordeonie.
Po koncercie, w spontanicznej rozmowie, ustalono nazwę grupy. Będzie to „Ruta”. Projekt potrwa do kwietnia, jest więc szansa, że jeszcze nieraz ją usłyszymy. Jak podkreślają panie, pieśni są trudne, ale przyjemnie się je wykonuje.
Śpiew archaiczny jest pierwotną metodą wydobywania potężnego, przeponowego głosu, który drzemie w każdym człowieku.
aw
Artykuł przeczytano 110 razy
Last modified: 24 lutego, 2025