czwartek, 28 października 2021r.

Zasiłek do 25 czerwca

Autor: |

Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego będzie można korzystać do końca tego roku szkolnego, czyli do 25 czerwca. Świadczenie przysługuje za dni, w które placówka oświatowa nie zapewnia dziecku opieki z powodu pandemii.

– Rodzic może otrzymać zasiłek, gdy musi sam zająć się dzieckiem, ponieważ żłobek, przedszkole lub szkoła jest zamknięta w związku z Covid-19. Świadczenie przysługuje także, gdy placówka oświatowa nie zapewnia opieki, bo z powodu pandemii działa w ograniczonym zakresie. Zasiłek należy się na dziecko poniżej 8. roku życia oraz starsze, jeżeli ma odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności. Świadczenie nie zostanie wypłacone, jeśli potomkiem może zająć się drugi opiekun, np. rodzic, który korzysta z urlopu rodzicielskiego, wychowawczego lub jest bezrobotny – wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Do wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego potrzebne jest oświadczenie rodzica. Należy je przesłać pracodawcy lub zleceniodawcy. Osoby prowadzące własną firmę, składają dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Można to zrobić przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Wzór oświadczenia dostępny jest na stronie www.zus.pl.

ow

Artykuł przeczytano 204 razy

Last modified: 7 czerwca, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?