sobota, 24 lutego 2024r.

Zaprosili na teatralne warsztaty

Autor: |

Ku końcowi zbliża się dwudziesta edycja ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który organizuje Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. W jego ramach Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna przygotowała szereg wydarzeń i akcji dla czytelników. Jedną z nich były warsztaty Teatru Drogi, które przeprowadzono wczoraj w Filii nr 3.

– Nie można było więc wybrać lepszego terminu na warsztaty z Teatrem Drogi, jak właśnie ten. Dla mnie biblioteka to ludzie. Jak ludzie to słowa, a jak słowa to książki i teatr – powiedziała Katarzyna Ciołek z Filii nr 3.

Podczas spotkania świdniczanie mieli okazję nieco lepiej poznać świdnickich aktorów. Dowiedzieć się, czym zajmują się na co dzień, co ich interesuje, co lubią czytać, a przede wszystkim czym jest dla nich teatr.

– Teatr to pokazywanie uczuć, emocji, przeżyć. Czasami są to trudne tematy, inny razem radosne. Jesteśmy w bibliotece. Zobaczcie, ile książek znajduje się na jej półkach. Gdy czytacie, to w pewnym sensie tworzycie spektakle we własnej wyobraźni. Próbujecie zrozumieć tę historię, porównujecie się do jej bohaterów. Czytając szukacie życiowej prawdy, próbujecie zrozumieć siebie i innych – wyjaśnił Andrzej Wiśnioch, aktor i prezes Świdnickiej Grupy Teatralnej „Teatr Drogi”.

Uczestnicy warsztatów przekonali się, jak wielki wpływ na odbiór tekstu deklamowanego lub czytanego przez aktora mają emocje. Aktorzy Teatru Drogi przeczytali kilka fragmentów wierszy, starając się, by prezentacji towarzyszył smutek, radość, złość albo miłość. Przygotowali też zadanie dla czytelników biorących udział w spotkaniu.

Poniżej przypominamy o harmonogram wydarzeń na ostatnie dni Tygodnia Bibliotek. Przypominamy, że udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Patronat honorowy nad nimi objął burmistrz Waldemar Jakson.

12 maja, godz. 12.00, Filia nr 2 (ul. Piłsudskiego 6a)
Chcecie nauczyć się kreślić gotyckie litery? Będzie ku temu okazja. Filia nr 2 zaprasza na warsztaty, podczas których każdy z uczestników stworzy własną kompozycję nawiązującą do tegorocznego hasła Tygodnia Bibliotek.

15 maja, godz. 9.30, Zaułek Poetów
Tym razem Oddział dla dzieci i młodzieży spotka się z dziećmi z Przedszkola nr 7. Zajęcia odbędą się na świeżym powietrzu, w Zaułku Poetów.

15 maja, godz. 14.00, Galeria MPBP (ul. Niepodległości 13)
W galerii biblioteki zaplanowano imprezęSeniorzy w Mojej, Twojej, Naszej Bibliotece” z okazji XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek oraz jubileuszu dziesięciu lat współpracy z Zespołem Literackim Uniwersytetu III Wieku.

Artykuł przeczytano 694 razy

Last modified: 12 maja, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »