sobota, 24 lutego 2024r.

Zapraszamy na Eko Targ

Autor: |

To będzie święto naturalnych produktów, rękodzieła i szeroko pojętej ekologii. Na placu Konstytucji 3 maja już po raz czwarty odbędzie się Eko Targ. W planach są, m.in. warsztaty, pogadanki i koncert zespołu Bajki o dorosłych. Wydarzenie organizują Miasto Świdnik oraz Miejski Ośrodek Kultury.

Imprezę zaplanowano na 24 września. Już od godz. 10.00 dwudziestu producentów z całego regionu zaprezentuje ekologiczne, naturalne i ręcznie tworzone wyroby. Wśród nich znajdą się firmy z branży spożywczej, kosmetycznej, rzemieślniczej i artystycznej. Stoiska będą dostępne do godz. 18.00.

Ekologia w praktyce

O godz. 10.00, na placu Konstytucji 3 maja rozpoczną się warsztaty z tworzenia makram „Mały botanik”. Zajęcia są kierowane do dzieci od 8. roku życia. Potrwają do godz. 12.00.

Orkiestra warzywna „Paprykalaba” to otwarte warsztaty dla dzieci i dorosłych, które odbędą się w godz. 12.00-14.00. Można będzie poznać technikę gry na niezwykłych instrumentach muzycznych i przekonać się, jak zabrzmi dynia, marchew czy bakłażan.

Najmłodsi, którym marzy się, by powiesić nad łóżkiem łapacz snów, dostaną szansę, by samodzielnie go wykonać. Warsztaty, kierowane do dzieci od 10. roku życia, zaplanowano na godz. 12.30 do 14.30. Na spotkanie obowiązują zapisy, które będą prowadzone od 19 września, od godz. 10.00 w pokoju nr 2/18 w siedzibie MOK. Limit miejsc jest ograniczony do 15 osób. O tym kto weźmie udział w zajęciach, decyduje kolejność zgłoszeń.

Zapisy, na tej samej zasadzie, obowiązują również na warsztaty dla dzieci i dorosłych pt. „Jesienne wianki”. Ich uczestnicy poznają techniki wicia wianków i przygotują własne ozdoby na głowę, które wykorzystają, na przykład podczas sesji zdjęciowej. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.30 i potrwa do 18.30. Obowiązuje limit miejsc.

Ostatnie warsztaty, które przygotowano na ten dzień, odbędą się w Eko Punkcie ustawionym na terenie placu Konstytucji 3 maja. W godz. 15.00-17.00 świdniczanie nauczą się robić chodniczki z recyklingu, a w godz. 17.00-19.00 lampiony. Chętni do przygotowania lampionów powinni przynieść ze sobą słoik z szerokim otworem, podgrzewacz i materiały do zdobienia, na przykład koronki, bibuły albo sznurki. Ta część warsztatów zakończy się rozświetlającym finałem, który planowany jest na godz. 19.00. Dla najbardziej zaangażowanych uczestników warsztatów  organizatorzy przygotowali 10 zestawów nagród.

Podaruj im drugie życie

Podczas tegorocznego Eko Targu nie zabraknie rozmów na temat mody, recyklingu oraz ich wpływu na środowisko. O godz. 14.30 na wykład pt. „O etycznej modzie i wpływie ubrań na środowisko i człowieka” opowie właścicielka marki Green Bird. Z kolei o 15.30 świdniczanie spotkają się z właścicielką marki Bionaturalis, która zaprasza na pogadanki „Życie opakowań po kosmetykach lub w kuchni” oraz „Jak wykorzystać przyprawy kuchenne i zastosować je w kosmetyce”.

Zbierz nakrętki – odbierz drzewko

Podobnie, jak w latach ubiegłych, w wydarzeniu weźmie udział Nadleśnictwo Świdnik, które tym razem przygotowało dla mieszkańców ekologiczną akcję. Wystarczy przynieść do punktu nadleśnictwa na placu Konstytucji 3 maja minimum 40 nakrętek, aby otrzymać sadzonkę drzewka. Nakrętki zbierane są dla Lubelskiego Hospicjum im. Małego Księcia. Każdy może odebrać maksymalnie dwie sadzonki. Akcja rozpocznie się o godz. 10.00 i potrwa do wyczerpania zapasów.

Koncert na zakończenie

Wisienką na torcie Eko Targu będzie koncert. O godz. 19.00 na scenie w centrum miasta zobaczymy zespół Bajki o dorosłych, który tworzą Antek Sojka, Hubert Prygies i świdniczanin Stanisław Leszczyński.

Patronat honorowy nad Eko Targiem objął burmistrz Waldemar Jakson.

af

Artykuł przeczytano 946 razy

Last modified: 16 września, 2022

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »