poniedziałek, 20 maja 2024r.

Zagrali o Puchar Świdnickiego Lipca

Autor: |

X Wakacyjny Mundial Piłkarski o Puchar Świdnickiego Lipca przeszedł do historii. W imprezie wzięło udział ponad 170 dzieci z naszego miasta.

W tegorocznej edycji wystartowało 17 drużyn, w trzech kategoriach wiekowych. Zawody, które zorganizował Miejsko-Powiatowy Szkolny Związek Sportowy odbyły się 1 lipca na Stadionie Miejskim przy ulicy Sportowej. Głównym koordynatorem mundialu od początku jest Grzegorz Martyniuk, nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 5 i sekretarz M-PSZS Świdnik.
– Mundial to, oprócz wydarzenia sportowego, lekcja historii. Zawodnicy biorąc udział w turnieju upamiętniają wydarzenia, które miały miejsce w Świdniku w lipcu 1980 roku i zapoczątkowały obalenie komunizmu w Polsce – mówi Grzegorz Martyniuk.
17 drużyn biorących udział w turnieju było podzielonych na trzy kategorie wiekowe:
Kategoria najmłodsza rocznik 2008 i młodsi. W tej grupie wystartowały cztery zespoły, które przybrały nazwy krajów tak jak na prawdziwym Mundialu. Najlepsza w rywalizacji okazała się Japonia, a wyróżnienie indywidualne w postaci pamiątkowej koszulki otrzymał piłkarz tej drużyny, Filip Wroński. Drugie miejsce zajęła Kolumbia, a trzecie Senegal.
W kategorii 2006 i młodsi wystartowało 6 drużyn, w tym 2 ekipy dziewcząt. Wśród szóstoklasistów najlepiej grała Wenezuela, która w karnych pokonała Hiszpanię. W składzie Wenezueli pamiątkową koszulkę i wyróżnienie otrzymał Kacper Woźniak. Organizatorzy nagrodzili także Julię Kasprzak za dobrą postawę na boisku wśród drużyn kobiecych.
W najstarszej kategorii rocznik 2003 wystartowało 7 drużyn, które rozegrały morderczy turniej, w dużym upale, grając systemem „każdy z każdym”. Rywalizacja wśród najstarszych zakończyła się zwycięstwem Belgii, która trzema punktami wyprzedziła Ukrainę. Na trzecim miejscu turniej skończyły USA. W tej grupie wyróżnienie w postaci koszulki otrzymał Dawid Wdowicz, oczywiście z Belgii.
Podczas zakończenia turnieju Grzegorz Martyniuk przekazał pamiątkową koszulkę burmistrzowi Waldemarowi Jaksonowi, z podziękowaniem za wsparcie udzielone przez gminę w trakcie wszystkich dziesięciu turniejów. Koszulkę odebrał też zastępca burmistrza Andrzej Radek. Medale i dyplomy wręczali również starosta Łukasz Reszka, patron zawodów oraz Radosław Szczerba, prezes MKS Avia Świdnik. Każdy z uczestników otrzymał wodę mineralną i słodkie upominki.
Turniej sędziowali Mikołaj Czerniakowski i Jakub Czarnecki, a za organizacje odpowiedzialni byli, w imieniu związku, Zdzisław Stypiński i Jacek Czerniakowski. Opiekę medyczną sprawował Jacek Czarnecki.

gm

Artykuł przeczytano 1296 razy

Last modified: 4 lipca, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content