piątek, 23 lutego 2024r.

Zagłosujmy na swoich

Autor: |

Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego organizuje od 27 lat Konkurs Otwarty Modernizacja Roku & Budowa XXI w. W tegorocznej edycji do tytułu laureata nominowane zostały aż dwie inwestycje przeprowadzone w Świdniku. Pierwszą z nich jest modernizacja miejskiej sieci wodociągowej, drugą budowa Parku Avia.

– Dwadzieścia siedem lat temu mieliśmy pomysł i nadzieję, że najciekawsze dokonania polskich budowlańców w zakresie modernizacji, remontów, renowacji czy adaptacji uda nam się wypromować i… udało się! Najwyższy laur – statuetka i tytuł „Modernizacja Roku” lub tytuł “Budowa XXI wieku” jest obiektem pożądania zarówno inwestorów, wykonawców, jak i projektantów. Zasięg konkursu rośnie nieprzerwanie. Coraz większa jest liczba nadsyłanych zgłoszeń, od kilkudziesięciu w roku 1999 po około tysiąc w ostatnich latach. Świadczy to o tym jak korzystnie zmienia się nasze otoczenie, wzrasta troska o to co stanowi niezbywalną wartość naszego narodu i udowadnia nasz wkład w rozwój cywilizacji – mówi Roman Pikuła, prezes Stowarzyszenia Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego.

Pegimek za ciosem

Po otrzymaniu Diamentu Forbesa w kategorii najszybciej rozwijających się firm, Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek zostało nominowane do nagrody konkursu. Modernizacja Roku & Budowa XXI w. Tym razem w szranki rywalizacji staje przeprowadzona przez Pegimek inwestycja o nazwie „Modernizacja magistrali wodociągowej wraz z komorami zasuw na odcinku od studni głębinowych do zbiorników wody w Świdniku”.

– W 2021 roku zakończyliśmy realizację tego projektu. Inwestycja była  w dużej części finansowana ze środków unijnych. Wartość dofinansowania to 6 476 194,99 zł co stanowiło 63,75% wydatków kwalifikowalnych. Wartość całego projektu wyniosła: 12 577 146,47 zł, a wydatki kwalifikowane 10 158 737,34 zł. Inwestycja składała się z dwóch elementów. Pierwszym była modernizacja magistrali wodociągowej wraz z komorami zasuw. Towarzyszyła temu instalacja nowoczesnego systemu informatycznego zarządzania i nadzoru wydobycia, uzdatniania i dystrybucji wody w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji. W ramach przedsięwzięcia zmodernizowano 10,715 km przewodów magistralnych pomiędzy ujęciami wody a zbiornikami magazynującymi wodę. Modernizacja magistrali przeprowadzana była metodą reliningu. Stare rury stalowe zostały zastąpione rurociągami PEHD. W ramach zadania zmodernizowano 21 komór zasuwowych wraz z wymianą armatury odcinającej – tłumaczy Jerzy Irsak, prezes zarządu P.K. Pegimek.

Funkcjonalność i uroda

Mamy jeden z największych, najpiękniejszych i najbardziej funkcjonalnych obiektów w całym regionie. Budowa obiektów przy ul. Fabrycznej kosztowała ponad 53 mln zł. Wsparcia w kwocie 4 mln zł udzieliło Ministerstwo Sportu. W wewnętrznej części Avia Parku znalazł się  certyfikowany basen sportowo-rekreacyjny, co daje możliwość organizowania zawodów sportowych. Jest tu także basen rekreacyjno-szkoleniowy oraz baseny SPA jacuzzi. Część basenów wewnętrznych stanowi całoroczna zjeżdżalnia wodna o długości aż 60 m. Oprócz basenów wewnętrznych do dyspozycji mamy strefę relaksu, czyli sauny różnych typów, prysznicowe wiadro bosmana do schładzania, studnię lodową i tężnię solankową  z oryginalną solanką, wyjątkową na skalę światową ze względu na zawartość biogenicznego jodu i podwyższoną zawartość wapnia i magnezu.
Kolejną częścią komercyjną kompleksu sportowo-rekreacyjnego jest basen zewnętrzny, gdzie do dyspozycji są: brodzik dla dzieci z wodnym placem zabaw i licznymi atrakcjami wodnymi. Proponujemy również korzystanie z basenu rekreacyjnego z atrakcjami takimi jak: grota sztucznej fali, leżanki rurowe, masażery, wanny SPA z hydromasażem oraz trzytorowy basen do nauki pływania. Do kompleksu należy również część ogólnodostępna nieodpłatnie, w skład której wchodzą boiska sportowe o nawierzchni piaszczystej, syntetycznej, a także siłownia zewnętrzna oraz plac do uprawiania parkour, street workout, kalisteniki- tłumaczy Agnieszka Nowak-Szpura, dyrektor Parku Avia.

– Obie kandydatury świdnickich inwestycji zasługują na uwagę z wielu powodów. Modernizacja sieci wodociągowej to potężne przedsięwzięcie. Może niewidoczne gołym okiem, ale bardzo ważne dla miasta. Jego celem było zapewnienie bezpiecznych i nieprzerwanych dostaw wody o jak najlepszej jakości. To jeden z podstawowych warunków normalnego funkcjonowania miasta. Jeśli chodzi o Parka Avia, jest to bardzo popularny obiekt, wręcz oblegany przez świdniczan i mieszkańców regionu. Dowodzi to trafności decyzji o budowie tego kompleksu. Każda nagroda jest swego rodzaju nobilitacją, ale w przypadku Parku Avia byłaby również jego promocją – przekonuje Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Konkursowy sukces świdnickich inwestycji zależy również od nas, ponieważ trwa głosowanie w jego internetowym plebiscycie Możemy wziąć w nim udział. Jak zagłosować? Należy kliknąć link www.modernizacjaroku.org.pl/pl/editions/3413/plebiscite/stage-1. Następnie kliknij „zagłosuj”, podaj swoje imię i nazwisko, adres mailowy, zaznacz “Nie jestem robotem”, a po udanej weryfikacji zatwierdź głos. Na podany adres mailowy wysłany zostanie link do aktywacji głosu, należy go zaakceptować. Głosy można oddawać raz na 24 godziny z jednego adresu IP w każdym województwie. Głosowanie potrwa do 12 maja do godz. 12.00.

Artykuł przeczytano 652 razy

Last modified: 27 kwietnia, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »