piątek, 01 marca 2024r.

Zadbają o zdrowie najmłodszych

Autor: |

Zajęcia edukacyjne, badania w zakresie wad postawy i zaburzeń rozwoju ruchu oraz  ćwiczenia korygujące ewentualne zaburzenia. Uczniowie czterech świdnickich szkół podstawowych wezmą udział w projekcie „Zdrowe dzieci – program profilaktyki wad postawy u dzieci w wieku 10-14 lat z województwa lubelskiego”.

Projekt prowadzony jest  na terenie całego województwa przez Centrum Medyczne VITA z Urszulina, zaś uczniowie wezmą w nim udział dzięki inicjatywie Świdnickiej Rady Kobiet.

– Pomysł uczestnictwa w tym programie zrodził się dzięki dochodzącym do nas głosom świdnickich mam. Panie zgłaszały potrzebę badań profilaktycznych w szkołach związanych z wadami postawy. Idąc tym tropem, nawiązałyśmy współpracę z Pawłem Skrętowiczem z Centrum Medycznego VITA w Urszulinie, który jest pomysłodawcą i koordynatorem całego programu w województwie lubelskim. Jesteśmy po spotkaniu w sprawie wdrożenia go na terenie Świdnika – mówi Renata Elmerych ze Świdnickiej Rady Kobiet.

W spotkaniu wzięli udział Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika, Bożena Zapalska z wydziału edukacji, Andrzej Mańka, dyrektor Centrum Usług Społecznych oraz dyrektorzy szkół podstawowych.

– Podczas spotkania Paweł Skrętowicz wspólnie z Julianą Woszczyło, specjalistą rehabilitacji lekarskiej wyjaśnili zasady działania programu. Dyrektorzy szkół podeszli do tego pomysłu z wielką otwartością i chcą, by ich uczniowie wzięli w nim udział – tłumaczy R. Elmerych.

Projekt składa się z trzech modułów. Podczas pierwszego uczniowie, których rodzice wyrażą zgodę, wezmą udział w szeregu zajęć edukacyjnych na temat wad postawy. 

–W zajęciach będą mogli wziąć udział także rodzice. Każdy z uczestników otrzyma skrypt zawierający wszystkie treści z zajęć z edukacji zdrowotnej – dodaje pani Renata.

W kolejnej części zostaną wykonane badania wśród uczniów, które przeprowadzą lekarze specjaliści ortopedzi z Dziecięcego Szpitala Klinicznego bądź lekarze specjaliści oddziału rehabilitacji medycznej z SPSK4 z Lublina. Młodzi ludzie, u których zostanie zdiagnozowany problem związany z wadą postawy lub zaburzeniami rozwoju ruchu wezmą udział w trzeciej części projektu, czyli zajęciach ruchowych poprawiających stan zdrowia.

–Wszystkie badania oraz zajęcia przeprowadzane będą bezpłatnie w szkołach, po uprzednim wyrażeniu zgody przez rodziców lub opiekunów. O szczegółach działania programu będą informowali dyrektorzy szkół. Zapraszamy do wzięcia udziału w projekcie – zachęca Renata Elmerych.

mj

Artykuł przeczytano 1199 razy

Last modified: 16 września, 2022

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »