poniedziałek, 15 sierpnia 2022r.

Zaczęło się w Świdniku

Autor: |

8 lipca 1980 roku pracownicy WSK PZL-Świdnik, na wieść o podwyżce cen żywności w zakładowym bufecie, przerwali pracę i rozpoczęli strajk. Te wydarzenia stały się iskrą zmian politycznych i gospodarczych w kraju i Europie oraz na stałe zapisały się na kartach zbiorowej pamięci.

41 lat po tych wydarzeniach świdniczanie znów przypomną o Świdnickim Lipcu. 11 lipca odbędą się uroczystości rocznicowe, które organizują Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” WSK PZL-Świdnik S.A., Urząd Miasta Świdnik, Miejski Ośrodek Kultury, Strefa Historii, Instytut Pamięci Narodowej. Oddział w Lublinie. Uroczystości rozpoczną się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Świdnickiego Lipca i okolicznościowych wystąpień. Następnie uczestnicy wydarzenia wezmą udział w uroczystej mszy świętej, którą zaplanowano w kościele pw. NMP Matki Kościoła. Podczas Eucharystii zaprezentowana zostanie animacja „Dzwon Wolności”. Odbędzie się również prelekcja pt. „Operacja Dzwon”.

W ramach obchodów zaplanowano też festyn rodzinny i potańcówkę. Imprezy odbędą się na muszli koncertowej Centrum Usług Społecznych, które jest partnerem obchodów.

Program obchodów:

10.00 Złożenie kwiatów i okolicznościowe wystąpienia pod pomnikiem Świdnickiego Lipca  (teren PZL-Świdnik)

11.30 Msza święta: prezentacja animacji „Dzwon Wolności”, prelekcja „Operacja Dzwon”  (kościół pw. NMP Matki Kościoła)

15.00 Festyn rodzinny (muszla koncertowa CUS)

17.00 Potańcówka (muszla koncertowa CUS)

Dla życia i wolności

Dla upamiętnienia wydarzeń Świdnickiego Lipca, Klub HDK-PCK im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy „PZL-Świdnik” S.A. organizuje akcję poboru krwi i rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego. Chętnych zaprasza 11 lipca, w godz. 8.30-14.00, na parking przy kościele pw. NMP Matki kościoła.

– 41 lat temu Świdnik dał impuls krajowi do przemian politycznych i gospodarczych. Pracownicy naszego zakładu rozpoczęli marsz do wolności. To piękna spuścizna, którą upamiętniamy już od kilkudziesięciu lat, zachęcając jednocześnie mieszkańców do udziału w akcjach krwiodawstwa. Letnie miesiące to trudny czas, w szpitalach i bankach brakuje krwi. Wakacyjny maraton o życie rozpoczynamy czterema akcjami w lipcu i sierpniu. Gorąco zapraszamy do udziału i podzielenia się tym, co mamy najcenniejszego – mówią Andrzej Słotwiński, honorowy prezes klubu i Tomasz Patyra, prezes HDK-PCK.

11 lipca, ambulans RCKiK zaparkuje przy kościele NMP Matki Kościoła. Na oddających krew będą czekały upominki, ufundowane przez Urząd Miasta Świdnik oraz Region Środkowo-Wschodni NSZZ Solidarność. Honorowy patronat nad akcją objęli burmistrz Waldemar Jakson i Marian Król, przewodniczący Regionu Środkowo-Wchodniego NSZZ Solidarność.

Kolejna zbiórka odbędzie się 6 sierpnia. Ambulans RCKiK będzie czekał na chętnych na parkingu przy PZL-Świdnik, w godz. 8.00-13.00. 25 sierpnia, krwiodawcy zapraszają do parafii pw. Św. Kingi. Okazją do spotkania będą obchody imienin patronki parafii. 29 sierpnia zaplanowano akcję w Mełgwi, podczas dożynek gminnych. Organizatorzy zapewniają, że każdy, kto odda w tych dniach krew, otrzyma upominek-niespodziankę.

– Włączmy się aktywnie do wspólnej walki o życie, tak jak to zrobili przed 41 laty mieszkańcy naszego miasta i pracownicy „PZL-Świdnik” – dodaje A. Słotwiński.

Zainteresowani udziałem w akcjach muszą mieć ukończone 18 lat i posiadać przy sobie dokument tożsamości (na przykład dowód osobisty lub prawo jazdy). Powinni być wypoczęci, po lekkim śniadaniu, a dzień wcześniej nie mogą spożywać alkoholu.

All-focus

af, fot. arch. GŚ, aw, fot. HDK-PCK

Artykuł przeczytano 1465 razy

Last modified: 1 lipca, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »