poniedziałek, 15 sierpnia 2022r.

Z przyrodą za pan brat

Autor: |

Wakacje w pełni, uczniowie cieszą się zasłużonym odpoczynkiem, a my przypominamy o ich szkolnych sukcesach i ciekawych projektach, które realizowali w ostatnich miesiącach. Na początek coś ze Szkoły Podstawowej nr 4.

Świetliczaki ze Szkoły Podstawowej nr 4 co roku uczestniczą w projekcie ekologicznym, organizowanym przez dyskont Biedronka. W tym roku przyświecało mu hasło „Szkolne Przygody Gangu Swojaków”, a jednym z zadań było wykonanie mapy „Małej Ojczyzny”.

– Dzięki udziałowi w programie, mogliśmy pokazać dzieciom piękno polskiej przyrody oraz odkryć przed nimi sekrety otaczającego ich środowiska. Zachęcał najmłodszych do wyjścia z domu, by w dobie mediów i Internetu oderwać ich wzrok od ekranu komputerów, telefonów i telewizorów. Pomagały w tym Swojaki, czyli maskotki przedstawiające zagrożone gatunki zwierząt – mówi Zofia Wnuczek, która koordynowała działania w świetlicy SP nr 4.

W projekt zaangażowali się głównie uczniowie klas pierwszych i drugich. Wraz z opiekunami mogli korzystać z udostępnionych przez organizatora scenariuszy lekcji, prezentacji i animacji. Oglądali filmy przyrodnicze. Otrzymali Dzienniki Troskliwego Odkrywcy, w którym zapisywali swoje obserwacje dotyczące przyrody. Mieli również do wykonania kilka innych zadań, na przykład zrobienie karmnika dla ptaków lub spacer po leśnych ścieżkach. Kolejnym zadaniem, konkursowym, było wykonanie mapy najbliższej okolicy.

– Na początku myśleliśmy o województwie, bo poznawaliśmy parki krajobrazowe i rezerwaty z tego terenu, ale byłoby tych informacji zbyt dużo – wyjaśnia pani Zofia. – Skoncentrowaliśmy się więc na Świdniku i powiecie. Zrobiliśmy plan miasta, a wiadomości o roślinach i zwierzętach, które tutaj występują, zaczerpnęliśmy z Nadleśnictwa Świdnik. Pojawił się oczywiście suseł, jako wizytówka miasta, ale był też, na przykład, wilk. Wielką frajdę sprawiło dzieciom oznaczanie ulic. Każde chciało zobaczyć na mapie ulicę, przy której mieszka. Wykorzystaliśmy też rysunki, kolorowanki i wycinaki. Pomocą służyła nam pani Marta Binięda, nauczyciel świetlicy.

Dzieło, zatytułowane „Świdnik. Mapa naszej małej ojczyzny”, mogły obejrzeć nie tylko świetliczaki. Wisiała na korytarzu, by zapoznali się z nią pozostali uczniowie „Czwórki”. Wzbudzała również zainteresowanie rodziców i dziadków, którzy przychodzili po swoje dzieci i wnuki.

– Korzyści z udziału w projekcie są ogromne. To nie tylko edukacja ekologiczna, ale także zdobywanie wiedzy o miejscu swojego zamieszkania, poszerzanie wielu umiejętności, na przykład plastycznych czy językowych. W przyszłym roku na pewno też skorzystamy z propozycji Biedronki – dodaje Zofia Wnuczek.

Mapę świdniczan można obejrzeć na stronie Praca – Szkolne Przygody Swojaków (szkolneprzygodyswojakow.pl)

aw

Artykuł przeczytano 260 razy

Last modified: 11 lipca, 2022

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »