poniedziałek, 10 maja 2021r.

Z tęsknoty za tatą

Autor: |

Wiersze Joanny Pąk znalazły się w drugim tomie antologii „Gdyby nie ty tato”, wydanej nakładem koszalińskiego wydawnictwa KryWaj. Świdniczanka jest jednym z 18 autorów, których twórczość stanowi literacki hołd ojcu.

– Książka jest kontynuacją pomysłu, w którego rezultacie w kwietniu wydano tomik „Nic bez ciebie mamo” – mówi Krystyna Wajda z wydawnictwa KryWaj.

Obfituje w utwory podkreślające smutek i żal po stracie bliskiej osoby, ale także to, jak wiele artyści nauczyli się od swoich ojców. Antologię otwierają wiersze Joanny Pąk, powstałe w latach 1988 i 1990. Wśród nich znalazły się takie tytuły, jak „Czarne Motyle”, „Tak niedawno” czy „Oczekiwanie”.

– Wiersze zamieszczone w antologii zaczęłam pisać dosłownie parę dni po śmierci taty. Wtedy była to rozpacz przelewana na papier. Nie potrafiłam się przed nikim otworzyć i opowiedzieć o swoich emocjach. Z pomocą przyszła mi poezja. Tworząc, mogłam wyrazić to, co czułam. Dziś te utwory są hołdem i wyrazem pamięci dla najbliższego mi człowieka, którego nadal kocham – opowiada Joanna Pąk i dodaje: – Opublikowane w książce wiersze są najbliższe mojemu sercu. Najwyraźniej przedstawiają, kim był dla mnie ojciec, a ukazana w nich tęsknota wyraża, jak bardzo byłam z nim związana.

Obok świdnickiej poetki, w zbiorze znalazła się także twórczość: Anny Bednarek, Anny Chudzik, Janiny Jackowskiej, Renaty L-Warszawskiej, Janiny Moczydłowskiej, Heleny Murawskiej Lenckowskiej, Małgorzaty Orzechowskiej Brol, Jacka Peliany, Lidii Płachty, Ewy Reszki, Piotra Sigdy, Anny Sobańskiej, Hanny Szymborskiej, Dariusza Pawła Trybuły, Radosława Tumilewicza, Przemysława Zarychty oraz jej kuzynki, Sylwii Rojek.

– Pani Joanna jest autorką dwóch książek wydanych w naszym wydawnictwie: „Znamię” (2013 r.) oraz „Intymnie” (2018 r.). Cieszymy się, że wzięła udział w tym projekcie – podkreśla pani Krystyna.

Książkę można kupić na stronie www.krywaj.pl oraz w księgarniach internetowych.

Artykuł przeczytano 507 razy

Last modified: 20 listopada, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?