wtorek, 17 grudnia 2024r.

Z pszczołą za pan brat!

Autor: |

Prof. Aneta Ptaszyńska, biolog z UMCS oraz Marcin Sudziński, profesjonalny pszczelarz, opiekun Miejskiej Pasieki Artystycznej w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie byli dziś gośćmi Przedszkola nr 4. Ich wizyta zbiegła się z organizacją Zielonego Tygodnia (Green Week). To europejska akcja podnosząca świadomość proekologiczną mieszkańców naszego kontynentu i podkreślająca wagę bioróżnorodności w przyrodzie. Głównym zaś bohaterem spotkania była… pszczoła miodna.

Wcześniej M. Sudziński dzielił się swoją szeroką wiedzą na temat tych pożytecznych owadów z lubelskimi przedszkolakami. Dzięki prof. A. Ptaszyńskiej zawitał do świdnickiej „Czwórki”. – Naszym założeniem jest oswajanie ludzi z obecnością zapylaczy, nie tylko pszczół. Ich praca jest bowiem niezwykle ważna dla życia roślin i przetrwania gatunku ludzkiego. Tłumaczymy najmłodszym, że są to zwierzęta pożyteczne, przyjazne i niegroźne. Pokazujemy cykl życia pszczoły, jej rozwój, jak wygląda jej rodzina orazniełatwa praca pszczelarza – mówi A. Ptaszyńska.

Przedszkolaki mogły przymierzyć kapelusze pszczelarskie, obejrzeć z bliska starodawny, słomiano-gliniany ul, narzędzia, którymi na co dzień posługują się hodowcy pszczół oraz produkty pochodzące od tych zapylaczy. Goście przywieźli również dwa słoiki świeżo odwirowanego miodu wielokwiatowego, pochodzącego z pasieki założonej na dachu CSK. Jego wyjątkowego smaku dzieci doświadczyły tuż po spotkaniu,podczas przedszkolnego podwieczorku. Przyrodnicy otrzymaligorące podziękowania za odwiedziny oraz zaproszenie na kolejne spotkanie z najmłodszymi za rok.

– Dzieci obecnie nie obcują tak często z przyrodą, jak na przykład ich rodzice – mówi Beata Kowalczyk, dyrektor P nr 4. – Nie mają zatemwystarczającej wiedzy o wyjątkowej roli owadów zapylających . Dzięki dzisiejszemu spotkaniu na pewno dowiedziały się wielu pożytecznych rzeczy. Dostrzegłam też wypieki na twarzy podczas oglądania pszczelarskich akcesoriów i wykładu. Mam nadzieję, że te zajęcia nie były tylko epizodem w życiu naszej placówki.

słs

Artykuł przeczytano 1344 razy

Last modified: 9 czerwca, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content