środa, 19 czerwca 2024r.

Z bibliotecznej półki

Autor: |

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna sukcesywnie wzbogaca się o nowości książkowe, ale także filmowe i muzyczne. Zachęcamy do lektury kącika, w którym pracownicy placówki podpowiedzą, co warto przeczytać lub po jaki film czy płytę sięgnąć.

Zapewne nie raz słyszeliśmy, że życie pisze zaskakujące scenariusze, a jak mawiał jeden z najlepszych polskich pisarzy XX w., Józef Mackiewicz, „jedynie prawda jest ciekawa”. Tak jest i tym razem.
„Motylek” nakręcony został na podstawie świetnej powieści autobiograficznej „Papillon”, wydanej w 1969 roku we Francji, przetłumaczonej również na język polski. Pierwsza filmowa wersja, ze znakomitą kreacją Dustina Hoffmana, powstała w 1973 r.
We współczesnym remake’u, głównego bohatera, Henriego „Papillon” Charriere, zagrał Charlie Hunnam. Papillon, czyli po polsku Motylek, to drobny złodziejaszek z Paryża, który ma żonę i córkę. W 1931 roku zostaje niesłusznie oskarżony o morderstwo i trafia do kolonii karnej w Gujanie Francuskiej. Wraz z osadzonym fałszerzem Louisem Degą (w tej roli zdobywca Oscara za „Bohemiam Rhapsody” Rami Malek) pragną uciec za wszelką cenę z Diabelskiej Wyspy, z której dotąd nikomu nie udało się zbiec.
Film trzyma w napięciu i uświadamia nam, że każdy w obliczu zagrożenia gotów jest dosłownie na wszystko.
W książeczce dołączonej do płyty DVD, oprócz zdjęć poszczególnych scen filmu, znajdziemy informacje na temat jego powstawania. Oczywiście, warto też sięgnąć po wspaniałą powieść, która zainspirowała filmowców.
Film dostępny do wypożyczenia w MediaStrefie naszej biblioteki.

Łukasz Groszek

Artykuł przeczytano 1210 razy

Last modified: 25 lipca, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content