środa, 24 kwietnia 2024r.

Z Avii do reprezentacji

Autor: |

Przygoda z piłką nożną, niemal w każdym przypadku zaczyna się od kopania futbolówki na podwórku z kolegami. To „twardy” świat osiedlowych potyczek, gdzie panują określone zasady. Dostać się tam jest bardzo ciężko. Szczególnie wtedy, gdy… jest się dziewczyną. Wie o tym Emilia Świderska, piłkarka Avii Świdnik. Dziś przewyższa umiejętnościami wielu rówieśników, a niedawno też wróciła ze zgrupowania reprezentacji Polski do lat 15.

Jej przygoda z futbolem rozpoczęła się w 2013 roku. Trafiła wówczas pod skrzydła Dariusza Sawickiego, jednego ze szkoleniowców Avii, który od razu zauważył w niej ogromny potencjał.

– Nie odstawała od kolegów, niektórych wręcz przewyższała umiejętnościami – mów D. Sawicki. – Chłopcy czasem jej dokuczali, ale nic sobie z tego nie robiła. Psychika, to, obok techniki, jej najmocniejsza strona. Przez 5 lat treningów zrobiła duży postęp. Brała udział we wszystkich możliwych rozgrywkach i turniejach. Zaowocowało to powołaniem do reprezentacji naszego województwa, a teraz i kraju.

Zgrupowanie kadry odbyło się w dniach 20-27 stycznia w Bydgoszczy. Powołania otrzymało 40 zawodniczek z całej Polski, w tym kilka z Lubelszczyzny. Na zimowych Akademiach Młodych Orłów spotykają się najzdolniejsi piłkarze i piłkarki ze swoich roczników, którzy, w przyszłości mogą stanowić o sile reprezentacji młodzieżowych. Głównym trenerem zimowego AMO jest Marcin Kasprowicz.

– To było bardzo fajne doświadczenie – mówi Emilia Świderska. – Trenowaliśmy dwa razy dziennie, na boisku i w hali sportowej. Sporo czasu poświęciliśmy taktyce, ustawieniu, grze w obronie. Były też sparingi wewnętrzne, gdzie wystąpiłam na bokach defensywy. Spotkałam się z bardzo dobrym i profesjonalnym podejściem. Nawet mieliśmy zajęcia z psychologiem. Mam nadzieję, że otrzymam jeszcze powołanie. Nie czułam się gorsza od pozostałych piłkarek.

Emilia oprócz tego, że jest zawodniczką Avii, występuje także w kobiecym zespole Górnika Łęczna. Wierzy, że pewnego dnia uda jej się zadebiutować w kobiecej ekstraklasie. Marzeniem byłby wyjazd do zagranicznego klubu.

tf

Artykuł przeczytano 1370 razy

Last modified: 12 lutego, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content