piątek, 26 lutego 2021r.

Wyruszymy prosto z dworca

Autor: |

Drugi etap projektu „Mobilny LOF” rozpoczyna się na dobre. Ruszyła już procedura uzyskiwania pozwolenia na przebudowę dojazdu do planowanego dworca przesiadkowego. Inwestycja jest dofinansowana z projektów unijnych i zacznie się od razu po uzyskaniu wszystkich potrzebnych zezwoleń.

W tej chwili busy i autobusy odjeżdżają z różnych części miasta. Na rozpoczęcie kursu kierowcy najczęściej czekają w pojazdach. Powodem takiej sytuacji jest, między innymi, brak w Świdniku dworca autobusowego. Problem ma rozwiązać realizacja projektu „Mobilny LOF”. Zakłada powstanie miejskiego węzła przesiadkowego w sąsiedztwie stacji Świdnik Miasto i połączenia go z dworcem Świdnik Wschód. Inwestycja rozpoczęła się od drugiego etapu, który ruszył na początku roku. W jego ramach została wykonana przebudowa fragmentu ul. Okulickiego do ul. Wyspiańskiego. Droga zyskała nie tylko nową nawierzchnię i chodniki, ale również parkingi. W ramach tego etapu powstała także ścieżka rowerowa i chodnik przy ul. Targowej. Rowerzyści uzyskali też połączenie ul. Okulickiego z al. Lotników Polskich. Wartość inwestycji została wyceniona na ponad 3 mln zł.

W tzw. międzyczasie ruszyły przygotowania do pierwszego etapu przedsięwzięcia, czyli budowy dworca przesiadkowego, fragmentu ul. Klubowej oraz przebudowy dwóch skrzyżowań. Ta część inwestycji została wyceniona na 7,8 mln zł. 19 sierpnia Starostwo Powiatowe wszczęło postępowanie o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej.

– Od razu po jego otrzymaniu wykonawca rozpocznie prace – mówi burmistrz Waldemar Jakson.

Inwestycja widocznie zmieni wygląd terenów położonych w trójkącie między ul. Kolejową, Struga i al. Lotników Polskich. W sąsiedztwie istniejącej wiaty PKP na stacji Świdnik Miasto, powstanie niewielki dworzec przesiadkowy wyposażony, między innymi, w toalety dla podróżnych. W ramach projektu powstanie także plac manewrowy dla autobusów oraz stanowiska, z których będą odjeżdżać. Pasażerowie schowają się pod wiatami. Elementem inwestycji jest również budowa ścieżki rowerowej i stojaków dla jednośladów. Nowy teren będzie wyposażony również w ławki i objęty miejskim monitoringiem.

Na tym jednak nie koniec. Do dworca będzie prowadziła ul. Klubowa. Jej nowy fragment powstanie na odcinku od ul. Struga do Kolejowej. Przebudowane zostaną również dwa skrzyżowania, u zbiegu ul. Struga z al. Lotników Polskich i z ul. Klubową.

kal

 

Artykuł przeczytano 712 razy

Last modified: 6 września, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?