W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdniku odbyły się dziś uroczystości związane z obchodami Dnia Strażaka. Z tej okazji, świdnickim mundurowym zostały przyznane wyróżnienia i awanse.
– Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa, powracamy do uroczystych obchodów Dnia Strażaka. To wyjątkowy dzień z kilku powodów. Nie tylko celebrujemy święto strażaków, ale będziemy także świadkami awansów i wyróżnień strażaków tutejszej komendy – tymi słowami przywitał zgromadzonych gości st. bryg. Adam Niemczyk, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Świdniku.
Trwa jubileusz 30-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej, objętej honorowym patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Podstawą powstania formacji były ustawy przyjęte przez Sejm RP w 1991 roku: Ustawa o Ochronie Przeciwpożarowej oraz Ustawa o Państwowej Straży Pożarnej. Na mocy tych dokumentów rok później powołano do działania Państwową Straż Pożarną.
Dzisiaj działania PSP nie polegają jedynie na gaszeniu pożarów, a strażacy codziennie muszą mierzyć się z wieloma zagrożeniami.
– W ubiegłym roku pożary stanowiły około 30% wszystkich interwencji. Większość zdarzeń to tzw. miejscowe zagrożenia, związane głównie z ratownictwem medycznym, usuwaniem skutków gwałtownych zjawisk atmosferycznych czy akcje ratownicze związane z wypadkami – tłumaczy A. Niemczyk. – Dzisiejsze święto to okazja do podsumowań, wręczenia awansów i podziękowań za ciężką pracę.
Kilka słów do strażaków skierował także Artur Soboń, wiceminister finansów. W odczytanym liście mogliśmy usłyszeć: – Służba strażacka wymaga wielu poświęceń. Wasza chęć ratowania ludzkiego życia udowadnia jak wielką odwagę macie w sobie i jak ważny jest dla was drugi człowiek. Dziękuję za waszą niezłomność i ofiarność.
– Chciałbym podziękować wam w imieniu mieszkańców Świdnika. Jako Polak jestem bardzo dumny z polskiej straży pożarnej. Jesteście jednym z najważniejszych elementów systemu bezpieczeństwa w kraju i na pewno dajecie Polakom ogromną nadzieję na poczucie bezpieczeństwa – powiedział burmistrz Waldemar Jakson. – Życzę wielu awansów oraz szczęścia i sukcesów w życiu osobistym – dodał.
Obchody Dnia Strażaka były okazją do wręczenia odznaczeń, wyróżnień oraz awansów na wyższe stopnie służbowe. Podczas uroczystości zostały wyróżnione następujące osoby:
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał „Brązową Odznakę Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”:
– asp. sztab. Konradowi Wójcikowi,
– st. asp. Pawłowi Witczakowi,
– st. ogn. Zbigniewowi Kociubie.
Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Lublinie odznaczyło medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”:
medalem złotym:
– st. kpt. Przemysława Bondosa
medalem srebrnym:
– mł. ogn. Michała Kołodziejczyka
medalem brązowym:
– st. kpt. Jakuba Gęcę,
– ogn. Piotra Kamolę,
– Elżbietę Dadej.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji rozkazem personalnym nadał:
stopień młodszego brygadiera:
– st. kpt. Pawłowi Dańko
stopień starszego kapitana:
– kpt. Dariuszowi Sewerynowi.
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej rozkazem personalnym nadał:
stopień starszego aspiranta:
– asp. Andrzejowi Pyzowi.
Lubelski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie rozkazem personalnym nadał:
stopień starszego ogniomistrza:
– ogn. Pawłowi Oskrobie
– ogn. Piotrowi Zielińskiemu
stopień ogniomistrza:
– mł. ogn. Krzysztofowi Bukowi
– mł. ogn. Piotrowi Kamoli
– mł. ogn. Michałowi Królowi
– mł. ogn. Jerzemu Pawelcowi
– mł. ogn. Sławomirowi Terleckiemu
stopień sekcyjnego:
– st. str. Annie Cholewie
– st. str. Sebastianowi Tomaszczukowi.
Lubelski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie przyznał wyróżnienie w postaci nagrody pieniężnej za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych:
– asp. sztab. Markowi Berezie
– sekc. Annie Cholewie.
Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Świdniku wyróżnił nagrodami pieniężnymi za szczególne osiągnięcia w służbie:
– st. kpt. Dariusza Seweryna
– st. asp. Jacka Pawelca
– mł. asp. Piotra Szczeckiego
– st. ogn. Dariusza Wawrzyckiego
– mł. ogn. Michała Kołodziejczyka.
Po oficjalnej uroczystości odbyło się otwarcie salki edukacyjnej, przygotowanej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, pod nazwą „Aktywizacja społeczności zamieszkującej obszar rewitalizacji oraz pobudzenie świadomości społeczności lokalnej w obszarze ochrony przeciwpożarowej”. Sala przeznaczona jest dla dzieci i młodzieży oraz umożliwia zapoznanie się z możliwymi zagrożeniami w życiu codziennym oraz z możliwościami przeciwdziałania im.
ps
Artykuł przeczytano 1807 razy
Last modified: 19 maja, 2022