środa, 27 stycznia 2021r.

Wypoczynek wśród kwiatów i ziół

Autor: |

Zamiast nadszarpniętych zębem czasu piaskownicy, drabinkach i zjeżdżalni, wygodne, drewniane leżaki, ławeczki, domki dla owadów oraz rabaty, które wiosną wypełnią kwiaty i zioła. Dawny plac zabaw przy ulicy Środkowej przeszedł prawdziwą rewolucję.

Jeszcze kilka miesięcy temu na skwerze przy ul. Środkowej znajdowało się miejsce zabaw dla najmłodszych. Podczas wiosennego przeglądu obiektu okazało się, że jego konstrukcja jest zniszczona i nie nadaje się do wymiany. Miejscy urzędnicy postanowili ponownie zaaranżować plac, tworząc z niego miejsce wypoczynku dla świdniczan w każdym wieku.

– W tej okolicy znajduje się duży teren rekreacyjny, gdzie najmłodsi mogą skorzystać z pump tracka, skate parku, placu zabaw, również dla dzieci niepełnosprawnych. Zdecydowaliśmy się więc przygotować przy ul. Środkowej miejsce edukacji ekologicznej i wypoczynku – wyjaśnia Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

 Prace rozpoczęły się w listopadzie, a zakończyły tuż przed świętami. Aranżacji terenu podjęła się firma Garden Concept Architekci Krajobrazu z Lublina, która wcześniej przygotowała również leśny ogród zabaw przy ul. Wrzosowej na osiedlu Adampol. Jej koszt to 100 tys. zł.

Na nowym skwerze znalazły się rabata dla motyli i pszczół, ogródek ziołowy i poidła. Nie brakuje też domków dla ptaków oraz tablic informujących, między innymi o posadzonych ziołach. Mieszkańcy odpoczną na leżakach i ławkach, wśród traw, bylin, niedużych drzew i pnączy. Przez cały teren poprowadzono też alejkę.

Przebudowa skweru jest także okazją do rozwiązania problemu małej liczby miejsc parkingowych w tej części miasta, na co uskarżają się mieszkańcy.

– Pracujemy nad koncepcją udrożnienia tej ulicy. Myślimy o tym, by wjazd od strony przychodni był jednokierunkowy. To pozwoliłoby na utworzenie większej liczby miejsc i opanowanie problemu korkowania się uliczki – wyjaśnia M. Dmowski.

af

Artykuł przeczytano 462 razy

Last modified: 8 stycznia, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?