poniedziałek, 26 lutego 2024r.

Wyjątkowy tydzień w szkolnej bibliotece

Autor: |

Co roku w maju Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje Tydzień Bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w edukacji, a także zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza oraz zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. W obchody, jak zawsze, włączyła się biblioteka Szkoły Podstawowej nr 5.

W ramach TB, którego hasło brzmiało „Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka”,  w placówce odbyło się wiele działań promujących czytelnictwo.

Kącik czytelniczy

Dyrektor Tomasz Szydło oraz uczniowie klasy 1e  i 3g  przecięli wstęgę, uroczyście otwierając Kącik Czytelniczo-Relaksacyjny, gdzie każdy, kto chce spędzić czas z książką w ciszy i spokoju znajdzie swoje miejsce. Oferuje różne rodzaje lektur, zarówno wiersze, zbiory bajek i baśni, książeczki o zwierzętach, motoryzacji  i te, które w lekki, zabawny sposób opowiadają o problemach, z jakimi borykają się często najmłodsi zaczynający przygodę ze szkołą.

– Nasz Kącik to takie magiczne, spokojne miejsce, przyjazne i przytulne dla uczniów. Mamy nadzieję, że zachęci do zatrzymania się, odpoczynku od gwaru przerwy i poczytania wybranej książki – mówią bibliotekarki Izabela Koczkodaj i Beata Pinkos.

Drzewo czytelnicze

Panie wyłoniły laureatów konkursu czytelniczego „Wiosenne drzewo czytelnicze”, który polegał na czytaniu książek z biblioteki szkolnej, a każda  przeczytana pozycja to liść, kwiat lub latający ptak zawieszany na tablicy obok biblioteki. Od 22 marca do 28 kwietnia uczniowie z klas młodszych przeczytali 310 książek. Osoby, które zamieściły najwięcej atrybutów wiosny na czytelniczym drzewie, otrzymały  słodką nagrodę. Byli to: Helenka Mareczko – 1b, Julia Wlizło – 1a, Oliwia Hanowska – 2b, Leonard Gotchold – 3a, Michał Wlizło – 3g.

Przedszkolaki z wizytą

W bibliotece gościły dzieci z grup Zielonej i Niebieskiej oddziałów przedszkolnych przy SP nr 5. Zapoznały się z biblioteką i księgozbiorem oraz pracą bibliotekarza. Dowiedziały się, czym różni się biblioteka od księgarni, jak należy zachować się w bibliotece, jaką drogę musi przebyć książka zanim trafi do rąk czytelnika. Wspólnie z bibliotekarkami ustaliły, jak należy się obchodzić z lekturą, aby służyła jak najdłużej. Przedszkolaki obejrzały też spektakl teatrzyku Kamishibai „Noc w bibliotece”, a następnie wyszukiwały w przygotowanych książkach bajkowych postaci, pojawiających się w przedstawieniu. Maluchy obdarowały bibliotekarki  własnoręcznie wykonanymi laurkami oraz ilustracją do bajki Kopciuszek.

Czytelnicza jarzębinka

Wspólnie z dyrektorem Tomaszem Szydło i czytelnikami z klasy 4f  bibliotekarki posadziły  przed szkołą drzewko czytelnicze „Jarzębinkę”. Jan Kochanowski miał swoją lipę, a społeczność „Piątki” jarzębinę, pod którą będą organizowane czytelnicze spotkania w plenerze. Najbliższe już w czerwcu.

Jeżycjada i sleeveface

Biblioteka reklamowała serię książek Małgorzaty Musierowicz „Jeżycjada” poprzez sesję zdjęciową z książką, czyli „sleeveface”. To fotografie, których elementem jest np. okładka książki umieszczona na zdjęciu w ten sposób, że widoczna jest jako część twarzy, ciała czy sylwetki. Rezultat jest zaskakujący, niejednokrotnie zabawny. Jest to modny, wymagający  wyobraźni i kreatywności pomysł na popularyzację czytelnictwa i biblioteki szkolnej. Pomysł na niestandardową fotografię bardzo spodobał się uczniom.

ow, fot. SP nr 5

 

 

 

 

 

 

 

 

Artykuł przeczytano 643 razy

Last modified: 19 maja, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »