piątek, 01 marca 2024r.

Wspólnie zadbają o bezpieczeństwo

Autor: |

Już  wkrótce świdnicki system monitoringu zostanie zmodernizowany i powiększy się o cztery nowe kamery. To efekt kolejnej edycji projektu „Miasto z wizją – modernizacja i rozbudowa systemu monitoringu miejskiego w Świdniku”.

Program działań podnoszących bezpieczeństwo w mieście został zgłoszony przez Straż Miejską i Urząd Miasta do IV edycji konkursu na dofinansowanie projektów w ramach „Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024”. Dzięki temu do 135 gmin, powiatów i organizacji pozarządowych w Polsce trafią środki finansowe w wysokości prawie 12 mln zł. W województwie lubelskim dofinansowanie w tym roku wyniosło ponad 7 mln zł. Środki zostaną przeznaczone na poprawę bezpieczeństwa wśród lokalnej społeczności. Do Świdnika trafi 100 tys. zł, zaś całkowita wartość zgłoszonego projektu to 130 tys. zł.

Świdnik brał udział konkursie od początku jego trwania i rokrocznie zgłoszone projekty były wybierane do dofinansowania. Podobnie jak w ubiegłych latach, zostanie rozbudowany  i zmodernizowany systemu miejskiego monitoringu.

– Dzięki temu monitoring zostanie rozbudowany o cztery nowe punkty. Dwa z nich zostały zgłoszone przez mieszkańców. Pierwsza kamera będzie monitorowała okolice przy ul. 3 Maja 1, druga rejony ulic Witosa i Pionierskiej. Dwa kolejne punkty uzgodniliśmy wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Świdniku. Będą to okolice nowych rond u zbiegu ul. Klonowej i alei Lotników Polskich oraz ul. Wyszyńskiego i alei NSZZ Solidarność. Właśnie w tych miejscach policja zgłaszała problemy z kolizjami – informuje Agnieszka Story, kierownik Kancelarii Straży Miejskiej.

Obok kamer system monitoringu zostanie powiększony o sprzęt do ich obsługi: nowe monitory, stacje robocze oraz dyski do rejestratorów.

– Dodatkowo przeprowadzimy szkolenia dla pracowników w zakresie obsługi nowego sprzętu oraz w dziedzinie kwestii prawnych w kwestiachinformacji kiedy, komu i w jakim przypadku możemy udostępniać nagrania – A. Story.

Monitoring to jeden z punktów projektu. Zaplanowano też spotkania z seniorami, konkursy dla dzieci i warsztaty rowerowe. Wśród działań znalazła się kontynuacja akcji „Bezpieczne przedszkole”, podczas której maluchy poprzez zabawę poznają zasady bezpiecznego poruszania się w przestrzeni miejskiej.

– Najmłodsi nauczą się jak bezpiecznie dojść do przedszkola i w jaki sposób zawiadomić służby ratownicze. Chcemy, żeby nauka była połączona z zabawą i przyjemnością. Będziemy też kontynuować edukację wśród młodzieży szkolnej związaną egzaminami na kartę rowerową, które przeprowadzaliśmy w ubiegłych latach. Nasze działania skierowane są również do seniorów. Te przeprowadzimy wspólnie ze świdnicką policją. Chcemy zadbać o bezpieczeństwo seniorów w obecnym cyfrowym świecie. We wszystkich tych działaniach pomogą nam ulotki, gadżety i nagrody  – wylicza Agnieszka Story.

Według założeń programu projekt ma zostać zrealizowany do końca tego roku.

mj

Artykuł przeczytano 1044 razy

Last modified: 12 października, 2022

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »