Centrum Usług Społecznych i Stowarzyszenie mali bracia Ubogich zawarły porozumienie o współpracy. Skupią się na potrzebach osób starszych i samotnych, mieszkających w naszym mieście.
Stowarzyszenie mali bracia Ubogich to ogólnopolska organizacja, która od 2020 roku działa również w Świdniku. Jej głównym celem jest wsparcie seniorów poprzez budowanie z nimi relacji, słuchanie ich i towarzyszenie w codziennym życiu. Od kilku lat stowarzyszenie realizuje szereg programów, między innymi „Twoja obecność pomaga mi żyć”. Teraz swoją cegiełkę dołoży do niego Centrum Usług Społecznych w Świdniku.
– Umowa dotyczy wąskiego, ale bardzo ważnego zakresu. Mając w środowisku kontakt z osobami w podeszłym wieku, będziemy proponować im pomoc stowarzyszenia. W Świdniku jest wielu samotnych seniorów, którzy potrzebują kontaktu z drugim człowiekiem. Forma, którą im proponujemy, jest dla nich nowa, dlatego muszą się do niej przyzwyczaić, zaufać. Chcemy podejść do tego odpowiedzialnie. Pieczę nad kontaktem między seniorem a stowarzyszeniem będzie sprawował nasz pracownik socjalny – mówi Andrzej Mańka, dyrektor Centrum Usług Społecznych.
W ramach programu „Twoja obecność pomaga mi żyć” stowarzyszenie prowadzi wolontariat towarzyszący, polegający na regularnych odwiedzinach wolontariuszy w domach podopiecznych i prowadzeniu z nimi rozmów telefonicznych. Seniorzy i wolontariusze spędzają czas na czytaniu książek, słuchaniu muzyki, spacerach. Wolontariat nie obejmuje jednak świadczenia usług pielęgniarskich i opiekuńczych.
– Stowarzyszenie prowadzi szkolenia przygotowujące wolontariuszy do pracy z osobami starszymi. Kandydaci odbywają rozmowę z psychologiem, są weryfikowani, dzięki czemu mamy pewność, że seniorzy będą bezpieczni i nie zostaną wykorzystani – dodaje A. Mańka.
Osoby chcące dołączyć do wolontariatu, proszone są o kontakt z CUS pod nr tel. 81 468 69 00 lub z koordynatorem wolontariatu w Lublinie – 81 538 26 01. Więcej informacji o naborze oraz programie „Twoja obecność pomaga mi żyć” dostępnych jest na stronie www.malibracia.org.pl.
af
Artykuł przeczytano 1738 razy
Last modified: 30 września, 2021