czwartek, 28 października 2021r.

Wspólne bieganie – czysty las

Autor: |

Pozytywne nastawienie, chęci, dobry humor i wygodne buty. To wystarczy, by zrobić coś dobrego dla środowiska, a przy okazji zadbać o kondycję. Stowarzyszenie Biegający Świdnik organizuje akcję „Wybiegajmy czysty las”, podczas której zadba o las Bażantarnia przy osiedlu Brzeziny. Do ich inicjatywy może dołączyć każdy.


Akcja odbędzie się w sobotę (24 kwietnia). Chętni, którzy chcą wziąć w niej udział, spotkają się o godz. 11.00 przy Gospodzie Leśnej. Nie potrzebne są rękawiczki czy worki na śmieci. O to, by ich nie zabrakło zadbało stowarzyszenie, które pozyskało je z Urzędu Miasta. Zebrane odpady zostaną odebrane i wywiezione z lasu.

– Posprzątamy tę część lasu, która w tym momencie jest najmniej atrakcyjna i najbardziej brudna. Im więcej nas będzie, tym szybciej i łatwiej nam pójdzie – wyjaśnia Ewa Pietrzyk, prezes Stowarzyszenia Biegający Świdnik. Dodaje: – W akcji mogą wziąć udział dzieci i młodzież, jednak pod opieką dorosłego.
Pomysł na wspólny trening i sprzątanie pojawił się na początku wiosny. Pandemia sprawiła, że świdniczanie zaczęli wybierać las Bażantarnia na miejsce wypoczynku i biegania.

– Gdy stopniał śnieg, śmieci stały się widoczne. To otworzyło nam oczy na to, co dzieje się w lesie. Spędzamy w nim coraz więcej czasu, więc taki obrazek nie jest przyjemny. To pierwsza tego typu akcja, którą organizujemy na szerszą skalę. Jeśli się sprawdzi, na pewno będziemy chcieli ją powtórzyć. Mamy nadzieję, że coraz więcej osób będzie chciało żyć w czystym środowisku – dodaje pani Ewa.
Świdniccy biegacze podkreślają, że o wspólną przestrzeń można dbać codziennie, nie tylko w czasie treningów.

-W całym mieście mamy dostęp do kontenerów, do których można wyrzucać śmieci nawet dużych gabarytów. Mimo to, ludzie ciągle wywożą je do lasów, myśląc, że tam są mniej widocznie. Nie są i bardzo przeszkadzają. Osoby wrażliwe na tego rodzaju sytuacje nie potrafią przejść obojętnie obok tego, co się dzieje. Las to nasze wspólne dobro. Wszyscy z niego korzystamy, możemy tam odpocząć i dotlenić się, więc tym bardziej musimy o niego zadbać. Nie tylko biegacze, ale też spacerowicze czy całe rodziny – przypomina E. Pietrzyk.
Jak to zrobić? Wybierając się na spacer, warto mieć przy sobie worek, by podczas przechadzki zabrać z lasu kilka śmieci. -Jeśli każdy z nas zebrałby trzy odpady, tych nieczystości w lesie automatycznie zrobiłoby się mniej. Miejmy nadzieję, że takie zachowanie uda się zaszczepić w mieszkańcach i będą dbać o wspólną przestrzeń – dodaje prezes stowarzyszenia.
af

Artykuł przeczytano 374 razy

Last modified: 21 kwietnia, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?