poniedziałek, 02 października 2023r.

Wsparcie dla działkowców

Autor: |

Już po raz trzeci świdniccy działkowcy zrzeszeni w Rodzinnych Ogrodach Działkowych będą mogli liczyć na pomoc finansową z budżetu miasta na realizację najpilniejszych inwestycji i remontów infrastruktury ogrodów.

W naszym mieście działają obecnie cztery ogrody, które mogą ubiegać się o dotacje. Są nimi Ogród im. Bohaterów Westerplatte, Ikar, Irys i Słoneczny. Do podziału jest 100 tys. złotych.

– Na pomysł wsparcia działkowców wpadliśmy trzy lata temu. Stanowią oni dużą i ważną grupę mieszkańców miasta, ale do tej pory nie korzystali z dobrodziejstw uczestnictwa w podziale budżetu. Każdego roku przeznaczamy na rzecz działkowców po 100 tys. złotych. W pierwszej edycji konkursu przeprowadzono za nie 14 różnego rodzaju inwestycyjnych projektów infrastrukturalnych. Udział finansowy samych działkowców był w nich symboliczny, ponieważ wynosił 1 procent kosztów. Poszczególne ogrody nie stanowią dla siebie konkurencji. W drodze konsensusu starają się ustalić podział dostępnych środków, a następnie zgłaszają swoje projekty do konkursu – tłumaczy Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

– Pieniądze z budżetu miasta są dla nas niezwykle ważne. Przypomnijmy, że nasi działkowcy rekrutują się w dużej części z emerytów, rencistów, generalnie osób starszych, które nie dysponują środkami pozwalającymi na istotny udział w finansowaniu niezbędnych remontów infrastruktury, a przecież liczy sobie ona po kilkadziesiąt lat i jej rewitalizacja jest niezbędna. W tym roku postawiliśmy sobie za cel modernizację instalacji elektrycznej, polegającą na wymianie starych liczników mechanicznych na elektroniczne. Wpłynie to przede wszystkich na dokładność pomiarów i zmniejszenie strat energii, między głównym licznikiem, z którego rozliczamy się z Zakładem Energetycznym, a podlicznikami zainstalowanymi na działkach. Kolejnym ruchem będzie zamontowanie podliczników na słupkach przy granicach działek i tym samym skrócenie czasu potrzebnego na ich odczyt – mówi Stanisław Pszeniczka, prezes zarządu największego w Świdniku ROD im. Bohaterów Westerplatte, liczącego 8 sektorów i zrzeszającego około 2200 działkowców.

Pieniądze z dotacji muszą zostać wydane na budowę, bądź modernizację infrastruktury ogrodowej, jeżeli wpłynie to na poprawę warunków korzystania z ogrodów lub zwiększy dostęp do nich lokalnej społeczności. Wnioski zostaną zweryfikowane przez komisję powołaną przez burmistrza, która zbada możliwość realizacji proponowanego zadania, stan techniczny infrastruktury w danym ogrodzie i spełnienie przez nie podstawowego celu, czyli poprawę warunków korzystania z ogrodów i dostępności do nich. Komisja może również zaproponować modyfikację wniosku dla zwiększenia szansy uzyskania przez niego dotacji. Pieniądze mogą być przyznane tylko tym ogrodom, czy też ich sektorom, które leżą na terenie Gminy Miejskiej Świdnik.

jmr

Artykuł przeczytano 680 razy

Last modified: 11 marca, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »