poniedziałek, 16 grudnia 2024r.

Wróciły porody rodzinne

Autor: |

Świdnicki szpital wznowił porody rodzinne. Osoba towarzysząca przyszłej mamie, będzie musiała jednak zastosować się do kilku ważnych zasad. Wśród nich znalazły się zasłonięcie ust i nosa oraz ograniczenie do minimum kontaktów z innymi ludźmi na 14 dni przed terminem porodu.

Decyzję o umożliwieniu porodów rodzinnych podjęto w czerwcu. W przesłanym przez dyrekcję placówki piśmie czytamy: – Przebywanie na terenie szpitala osób postronnych dopuszczalne jest wyłącznie w przypadkach szczególnie uzasadnionych, po uprzednim uzyskaniu zgody osoby uprawnionej do jej udzielania, zgodnie z obowiązującymi w placówce procedurami i z zachowaniem pełnych zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego.

Nowe wytyczne określają, jak należy zachować się w czasie epidemii koronawirusa, by odpowiedzialnie przygotować się do najważniejszej chwili w życiu mamy i taty. Pacjentkom świdnickiego szpitala podczas porodu może towarzyszyć ojciec dziecka, a w szczególnych przypadkach inna, bliska osoba. Ważną informacją jest, że rodziny przygotowujące się do porodu rodzinnego powinny 14 dni przed terminem mieszkać razem oraz ograniczyć kontakty z obcymi osobami, by zminimalizować prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem. Osoba towarzysząca rodzącej musi być zdrowa, nie może być objęta kwarantanną, izolacją, ani mieć styczności z chorym lub podejrzanym o zakażenie Covid-19.
Ścisłe zasady obowiązują także podczas przebywania w szpitalu. Przy przyjęciu do lecznicy, przyszła mama oraz osoba towarzysząca mają sprawdzaną temperaturę ciała. Wypełniają też ankietę epidemiologiczną. Decyzję o tym, czy bliski może wspierać rodzącą, podejmuje lekarz dyżurny po przeanalizowaniu ankiety, przeprowadzeniu triażu oraz wywiadzie. Przez cały czas porodu osoba towarzysząca musi nosić maskę medyczną, fartuch barierowy, rękawiczki oraz zachować bezpieczny dystans. Szpital nie zapewnia jednak rękawiczek i maseczek dla bliskich, którzy
uczestniczą w porodzie rodzinnym.
Wytyczne określają także, gdzie może zostać przeprowadzony poród. Rodząca wraz z osobą towarzyszącą powinna przebywać w pojedynczej, indywidualnej sali porodowej wyposażonej w oddzielny węzeł sanitarny. Ze względu na warunki lokalowe, w sytuacji, gdy na trakcie porodowym będzie musiała się pojawić druga rodząca, przyszły tata lub inny krewny będzie musiał opuścić pomieszczenie. Młody tata może zostać wpuszczony na oddział w momencie rozpoczęcia porodu. Opuszcza go 2 godziny po narodzinach dziecka. W dalszym ciągu obowiązuje zakaz odwiedzin pacjentek w szpitalu.

af

Artykuł przeczytano 1674 razy

Last modified: 29 lipca, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content