Wyjątkowo odświętnie było dzisiaj w oddziałach przedszkolnych w Szkole Podstawowej nr 4. Na uroczystości otwarcia nowej części budynku pojawiło się wielu gości, a najmłodsze dzieci zostały oficjalnie przyjęte w poczet przedszkolaków.
W przedszkolnym holu zgromadzili się: ks. Krzysztof Czerwiński, proboszcz parafii pw. Św. Józefa, w imieniu posła Artura Sobonia dyrektor biura Agnieszka Sidor, w imieniu Lubelskiego Kuratora Oświaty Teresy Misiuk starsza wizytator Elżbieta Michalczuk, burmistrz Waldemara Jakson, Marcin Dmowski, zastępca burmistrza, Włodzimierz Radek, przewodniczący Rady Miasta, Bożena Zapalska, naczelnik wydziału zarządzania oświatą UM, Ryszard Borowiec, były dyrektor ZSO nr 1, także dyrektorzy świdnickich placówek oświatowych – Ewa Marchlewska (P nr 7), Beata Kowalczyk (ZP nr 2), Leszek Kalicki (SP nr 3) oraz obecni i byli pracownicy oddziałów przedszkolnych SP nr 4.
– Powiększyliśmy nasze przedszkole i zamiast dwóch sal mamy cztery. Nasi podopieczni odbywają zajęcia w jednym miejscu, nie muszą już korzystać z pomieszczeń szkoły podstawowej. Wpływa to na poprawę bezpieczeństwa, wygodę dzieci, rodziców i nauczycieli. Mamy niezależną kotłownię, pojawił się pokój socjalny z prawdziwego zdarzenia. Skorzystała na tym również starsza część budynku. Dziękuję panom burmistrzom za tę inwestycję. Szczególne podziękowania kieruję do pani dyrektor Krystyny Zarosińskiej, która wspaniale wszystkiego dopilnowała – mówił Mirosław Król, dyrektor ZSO nr 1.
– Jednym z naszych postulatów wyborczych była rozbudowa infrastruktury przedszkolnej i żłobkowej, co bardzo intensywnie czynimy – wyjaśniał burmistrz Waldemar Jakson. – Przy ul. Kopera powstał miejski, ekologiczny żłobek, wyremontowaliśmy kilka przedszkoli. To zadanie jest więc kolejnym, które zrealizowaliśmy. Cieszę się z tego, bo przecież inwestycja w dzieci to inwestycja w przyszłość miasta i nas wszystkich. Chcę też podkreślić, że jest tutaj świetna dyrekcja i kadra pedagogiczną, która bardzo pomagała w trakcie rozbudowy, za co dziękuję.
– W imieniu kurator Teresy Misiuk oraz własnym gratuluję tak wspaniałej inwestycji. Cieszę się, że jestem wizytatorem akurat tego regionu i życzę przede wszystkim codziennego uśmiechu dzieci, bo to będzie największa wdzięczność, jaką możecie państwo otrzymać – mówiła Elżbieta Michalczuk.
– Historia zatoczyła koło. W 1999 roku, na 6 lat, zaprosił mnie do szkoły pan dyrektor Ryszard Borowiec, później sprawowałam funkcję kierowniczą w innej placówce. Teraz wróciłam i cieszę się, że mogłam dołożyć odrobinę swojej zawodowej cegiełki, do tego, żeby edukacja świdnicka tak pięknie się rozwijała – podkreślała Krystyna Zarosińska.
Kolejnym punktem było poświęcenie nowych pomieszczeń przez ks. proboszcza Krzysztofa Czerwińskiego oraz uroczyste przecięcie wstęgi, którego z pomocą dzieci dokonali Elżbieta Michalczuk, Waldemar Jakson, Marcin Dmowski i Mirosław Król.
Pasowanie na przedszkolaka
Następnie goście udali się do grupy „Jeżyki”, która przygotowała krótki program artystyczny. Najważniejsze było jednak pasowanie.
– Panią dyrektor tu zapraszamy, dla pani specjalne zadanie mamy. Chcemy prosić o pasowanie, niech każdy przedszkolakiem się stanie – prosiły maluchy, a później za Krystyną Zarosińską powtórzyły słowa ślubowania: „My, „Jeżyki”, przyrzekamy – codziennie rano mieć zawsze buzię roześmianą, nie płakać, nie szlochać, wszystkich kochać, zabawki szanować i je porządkować, choć jesteśmy jeszcze mali, zgodnie bawić się w sali”.
W poczet przedszkolaków maluchy przyjął burmistrz Waldemar Jakson, dotykając każde dziecko ogromną kredką. Jego zastępca, Marcin Dmowski, wręczył im upominki.
Goście odwiedzili również pozostałe przedszkolne grupy: „Liski”, „Sówki” i „Pszczółki”. Dzieci zatańczyły poloneza i śpiewały piosenki. W nagrodę za występy otrzymały od burmistrza Waldemara Jaksona słodkie upominki.
Więcej miejsca dla dzieci
Zajęcia w nowym, parterowym segmencie o powierzchni ponad 300 mkw., prowadzone są od września. Jego budowa kosztowała ponad 2 mln zł, na co udało się pozyskać środki z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dwie sale, przeznaczone dla 50 dzieci z „Jeżyków” i „Sówek”, są doskonałym zapleczem do zabawy, rozwoju i nauki. Wśród sprzętu i wyposażenia multimedialnego znajdują się, między innymi: monitor i tablica interaktywna z projektorem, dywan edukacyjny z zestawem mat, przenośny radioodtwarzacz. Przedszkolaki mogą korzystać z wielu zabawek, na przykład: instrumentów muzycznych, klocków, mebelków do zabawy, warsztatu mechanicznego, puzzli, namiotów.
W oddziałach przedszkolnych SP nr 4, zajmujących dawny budynek przedszkola, w których także wzbogacono wyposażenie w nowoczesne pomoce edukacyjne, uczą się jeszcze „Liski” i „Pszczółki”.
aw
Artykuł przeczytano 2232 razy
Last modified: 25 listopada, 2022