sobota, 20 lipca 2024r.

Wielkie serca świdniczan

Autor: |

Do Polaków na Białorusi i Ukrainie pojedzie 280 paczek z żywnością i produktami na święta. W 20. akcję „Świdnik – Rodakom zza wschodniej granicy” włączyło się wiele instytucji, mieszkańców i uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5.

Każde pudełko waży ponad 12 kilogramów. W środku znajdują się m.in., cukier, olej, kawa, herbata, kakao, słodycze, galaretki, konserwy, a także książeczki i płyty.

– Paczki pojadą w dwóch głównych kierunkach, do naszych rodaków mieszkających na Wschodzie. Około 150 z nich dotrze do Związku Polaków na Białorusi. Zostaną rozdysponowane przez organizację i parafie, ale ze wskazaniem naszego miasta partnerskiego, Radunia – mówi Kazimierz Bachanek, koordynator świdnickiej zbiórki.

Pozostałe paczki trafią na Ukrainę. Zostaną zawiezione m.in. do Lwowa, Czerkas, Gródka Jagiellońskiego i Jaworowa.

W przygotowanie darów włączyło się wiele instytucji i organizacji. Świdniczanie przynosili produkty do Urzędu Miasta, Miejsko – Powiatowej Biblioteki Publicznej, biura posła Artura Sobonia oraz siedziby Klubu Emerytów i Rencistów „Solidarność” PZL-Świdnik.

Ostatecznie wszystkie dary trafiły do Szkoły Podstawowej nr 5.
– Od kilku lat bierzmy udział w tej akcji. Zaangażowała się cała placówka, czyli około 50 klas. Każda przygotowuje jedną paczkę. Oprócz tego również nasze środowiska szkolne, samorząd i Klub Wolontariatu brały, udział w zbiórce darów w sklepach – mówił Tomasz Szydło, dyrektor SP nr 5.

W czwartek uczniowie i przedstawiciele instytucji, które włączyły się w pomoc, podsumowali tegoroczną zbiórkę.
– Mamy rekordową liczbę paczek, bo udało się ich przygotować 280. Zebraliśmy około 3 tony żywności – wyliczał Kazimierz Bachanek.

Wszystkim zaangażowanym w zbiórkę, dziękował burmistrz Waldemar Jakson.
– W naszym mieście dzieje się dobro. Mamy wiele akcji pomocy potrzebującym, z których bardzo się cieszę. Ta jest szczególna, bo dajemy nią znak naszym rodakom na Ukrainie i Białorusi, że o nich pamiętamy. Dziękuję wszystkim, którzy już od lat angażują się w jej przeprowadzenie.

Artykuł przeczytano 1366 razy

Last modified: 6 grudnia, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content