środa, 19 czerwca 2024r.

Wielki pojazd w centrum Świdnika

Autor: |

Dziś o godzinie 10:00 na placu Konstytucji 3 maja stanął pojazd o długości niemalże 20 metrów. To Escape Truck, czyli mobilny escaperoom, który jest inicjatywą fundacji Reshape zwracającej uwagę na problem handlu ludźmi.

W pojeździe znajdują się trzy pomieszczenia. Pierwszym jest prowizoryczna kuchnia, w której zazwyczaj przebywają oprawcy. Oprócz typowo kuchennych urządzeń w oczy rzuca się stół, na którym stoją puste butelki po alkoholu.

– Porywacze zazwyczaj zabijają czas trunkami. Każdy pokój dobrze odzwierciedla rzeczywistość – wyjaśnia instruktor.

Kolejną przestrzenią jest pokój sypialny. Panuje w nim nieporządek. Na sznurkach porozwieszane są ubrania, a po podłodze, obok materacy, wala się damskie obuwie. W toalecie znajduje się brudne lustro. Na półkach leżą szczoteczki zapakowane w worki strunowe oraz inne środki czystości. Przejścia zablokowane są elektronicznymi zamkami szyfrującymi. Ich rozpracowanie to zadanie dla uczestników.

Do wydostania się z ciężarówki konieczna jest współpraca przynajmniej dwóch osób. Aby wziąć udział w zabawie należy mieć ukończone 16 lat. Historie, które poznają uczestnicy oparte są na prawdziwych wydarzeniach. Zainteresowani mogą rezerwować godziny wejść telefonicznie pod numerem 607 618 319 lub osobiście na placu Konstytucji 3 maja.

– Z Escape Trucka skorzysta dziś 140 uczniów świdnickich szkół. Od godz. 15:30 pojazd będzie do dyspozycji mieszkańców. Cały czas odbieram telefony w sprawie zapisów, także zostało już naprawdę niewiele wolnych miejsc. Organizując tę akcję chcieliśmy uczulić nie tylko młodzież, ale także dorosłych na zagrożenie, jakim jest handel ludźmi. Uświadomić, co może się wydarzyć, w jakich warunkach są przetrzymywani są ludzie. Doskonale obrazuje to wnętrze mobilnego escaperoomu – mówi asp. sztab. Elwira Domaradzka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świdniku.

Projekt został zainicjowany w Polsce przy ścisłej współpracy z Centrum Badań nad Handlem Ludźmi Uniwersytetu Wrocławskiego oraz polską Policją i Strażą Graniczną. Escape Truck w Świdniku pojawił się dzięki wsparciu Urzędu Miasta Świdnik.

 

Artykuł przeczytano 90 razy

Last modified: 29 maja, 2024

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content