piątek, 23 lutego 2024r.

Wielki koncert na jubileusz

Autor: |

W najbliższą niedzielę na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury zasiądą artyści związani z zespołem, który od lat stanowi jeden z najważniejszych symboli Świdnika. Świdnicka orkiestra dęta Helicopters Brass Orchestra obchodzi 70-lecie istnienia. Z tej okazji odbędzie się jubileuszowy koncert.

–To dla nas niezwykłe wydarzenie i wyjątkowa okazja do świętowania w gronie osób od lat związanych z orkiestrą i naszym miastem. Zagramy, a przy tej okazji chcemy podziękować muzykom, naszym wiernym słuchaczom oraz osobom, które nas wspierają i którym nadal zależy na orkiestrze – podkreśla Rafał Maruszak, dyrygent HBO.

Podczas ponad dwugodzinnego koncertu usłyszymy największe przeboje muzyki klasycznej i rozrywkowej.

– Staraliśmy się dobrać zróżnicowany pod względem stylu repertuar. Chcemy, żeby było ciekawie i atrakcyjnie. Zagramy utwory, które przewijały się na scenie podczas ostatnich dziesięciu lat. Nie ukrywam, że są to rzeczy dla nas najważniejsze. Trochę najświeższych utworów oraz wiele wyciągniętych z szafy. Zaprezentują się też soliści. Myślę, że każdy znajdzie cos dla siebie – mówi R. Maruszak.

Początki zespołu sięgają 1952 roku, kiedy to przy Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku utworzono Zakładową Orkiestrę Dętą. Jej pierwsza nazwa brzmiała – Orkiestra Dęta WSK Świdnik. Od 1992 roku muzycy występują pod nazwą Helicopters Brass Orchestra,  prowadzoną przez Towarzystwo Przyjaciół Świdnickiej Orkiestry Dętej, pod skrzydłami Miejskiego Ośrodka Kultury. HBO jest dziś najstarszym zespołem artystycznym miasta, który towarzyszył jego powstaniu i rozwojowi oraz wszystkim najważniejszym wydarzeniom życia kulturalnego i społecznego. Muzycy są niezwykle wysoko oceniani przez publiczność i krytyków muzycznych. Orkiestra była wielokrotnie nagradzana na polskich oraz międzynarodowych festiwalach i konkursach.

Koncert organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury odbędzie się 2 października, o godz. 16.00, w sali widowiskowej MOK. Wstęp wolny.

mj

Artykuł przeczytano 1030 razy

Last modified: 28 września, 2022

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »