środa, 24 kwietnia 2024r.

Ważne dla przedsiębiorców

Autor: |

Od 1 stycznia 2023 r. każdy płatnik składek ma ustawowy obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Do tej pory dotyczyło to tylko płatników rozliczających składki za więcej niż 5 osób. Po zmianach obowiązek ten obejmuje już wszystkich przedsiębiorców – także właścicieli małych firm, czyli zatrudniających do 5 pracowników oraz tych, którzy płacą składki tylko za siebie.

Z czego mogą korzystać przedsiębiorcy na PUE ZUS?

PUE ZUS umożliwia załatwienie większości spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi w dowolnym miejscu i czasie. Przedsiębiorcy mogą składać wnioski do ZUS i korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik przeznaczonej do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych. Skontrolują stan swoich rozliczeń z ZUS oraz samodzielnie stworzą elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS, by przekazać je do innych instytucji (na przykład banku lub urzędu). Będą również mieli dostęp do zwolnień lekarskich swoich pracowników. Tą drogą można również umówić się na wizytę w ZUS.

ZUS pomoże

Aby ułatwić płatnikom składek założenie obowiązkowego profilu, w najbliższą sobotę, 21 stycznia,  w godz. 9.00-14.00 będą czynne sale obsługi klientów w jednostkach terenowych oddziału ZUS w Lublinie.

Więcej informacji o rejestracji i logowaniu do systemu znajduje się na stronie www.zus.pl, w zakładce PUE ZUS.

aw

Artykuł przeczytano 998 razy

Last modified: 19 stycznia, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content