wtorek, 07 lipca 2020r.

Walczą o dobro zwierząt

Autor: |

Są uczennicami świdnickich szkół i wielkimi miłośniczkami zwierząt. Natalia Leniak z I LO oraz Zuzanna Lisiak z II LO wspólnie stworzyły film pt. „Porzucony”, zwracający uwagę na problem bezdomności zwierząt. Materiał powstał we współpracy ze Schroniskiem dla Bezdomnych Psów w Lublinie.

Licealistki znają się jeszcze z dawnego Gimnazjum nr 3, gdzie chodziły do jednej klasy. Jak to czasem bywa, po ukończeniu szkoły ich kontakt nieco się rozluźnił. Gdy znów miały okazję się spotkać, zaczęły zastanawiać się, w jaki sposób mogłyby zaangażować się w pomoc porzuconym zwierzętom. Początkowo chciały dołączyć do zespołu lubelskiego schroniska jako wolontariuszki, jednak z powodu wieku nie mogły tego zrobić. Wpadły więc na pomysł, by nagrać film i opowiedzieć o czworonogach, których los nie oszczędzał.
– Zależało nam, aby pokazać, że problem bezdomności zwierząt wciąż jest ogromny. Ludzie bywają wobec nich nieodpowiedzialni i lekkomyślni – wyjaśnia Natalia Leniak. – Z drugiej strony chciałyśmy odczarować wizerunek przytulisk dla czworonogów. Pokazać, że są także takie, jak to w Lublinie, gdzie pracują oddani sprawie ludzie, którzy troszczą się o zwierzęta.
Film pokazuje trzy różne historie. Pierwsza z nich skupia się na dziewczynie, która w pogoni za lajkami w serwisach społecznościowych adoptuje kota, by stać się popularniejszą. Okazuje się jednak, że mruczek to nie tylko słodkie zwierzątko, które pięknie wygląda na zdjęciach, ale przede wszystkim duża odpowiedzialność. Kolejną historię otwiera mężczyzna sprzedający żółwie na jednym z parkingów. Na zakup decyduje się mama, która zabiera zwierzaka jako prezent urodzinowy dla syna. Początkowo chłopiec jest zachwycony nowym kompanem i chętnie spędza z nim czas. Gdy jednak okazuje się, że musi zadbać o to, by miał czyste akwarium, nie chce tego robić. Jego mama, w przypływie gniewu, zabiera zwierzę i wywozi porzucając gdzieś na drodze. Ostatnia z historii opowiedziana przez młode reżyserki, pokazuje psa. Jego poprzedni właściciel wyjechał do innego miasta, zostawiając go u rodziców. Niestety czworonóg, zamiast zostać otoczonym opieką, trafia na łańcuch. Którejś nocy ucieka, a podczas swojej wędrówki zostaje „odłowiony” i zabrany do schroniska. Tu znajduje ludzi, którzy o niego dbają, a wkrótce także… nowy, kochający dom.
„Porzucony” zadebiutował w sieci na początku maja. Do tej pory obejrzało go ponad 700 osób.
– Film udostępniają media, jego odbiór jest bardzo pozytywny. Jeśli będziemy miały kiedyś okazję współpracować przy podobnym projekcie z inną organizacją, chętnie się tego podejmiemy – dodaje Natalia.
af

Artykuł przeczytano 372 razy

Last modified: 24 czerwca, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?