sobota, 02 listopada 2024r.

W WTZ terapia online

Autor: |

Koronawirus zastopował również zajęcia w Warsztatach Terapii Zajęciowej oraz w innych placówkach dziennego wsparcia. Od 12 marca nieczynny jest WTZ, należący do świdnickiego koła Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

O zawieszenie wszelkich zajęć zwrócił się z apelem do wojewodów prezes zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Krzysztof Michałkiewicz, który jednocześnie zapewnił, że finansowanie placówek nie zostanie wstrzymane.

Puste pracownie nie oznaczają bezczynności. – Zajęcia z naszymi podopiecznymi prowadzimy zdalnie – mówi Wiesława Staszczak, kierownik WTZ. – Przygotowaliśmy im wcześniej paczki z materiałami plastycznymi i krawieckimi, które teraz, w swoim domach, wykorzystują do realizacji zadań. Odbywa się to pod okiem rodziców i terapeutów, nadzorujących pracę telefonicznie lub za pomocą mediów społecznościowych. Efekty stale wzbogacają galerię naszej facebookowej strony. To ważne, by zajęcia kontynuować, gdyż dają one możliwość pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia pracy, wykonywania czynności życia codziennego i zaradności osobistej.

Z reguły, w większości domów jest komputer lub laptop oraz dostęp do internetu. Jeśli  takich urządzeń brakuje, kontakt nawiązywany jest przez telefon komórkowy. Zwykle proponowane są zajęcia z zakresu prowadzenia gospodarstwa domowego. W ich ramach niepełnosprawni wykonują, m.in. prace porządkowe na terenie ogródka, gotują posiłki, pieką ciastka, pomagają w przygotowaniu obiadu. To wszytko jest dokumentowane na zdjęciach i krótkich filmach, publikowanych na internetowym forum grupy.

Codziennie rano organizowana jest tzw. rada programowa. – Podczas spotkań online omawiamy rezultaty pracy poszczególnych uczestników i proponujemy im kolejne zadania. Stale śledzimy informacje z innych instytucji kultury. Umożliwiają one na przykład uczestniczenie w konkursach plastycznych. Ostatnio konkurs o tematyce wielkanocnej zorganizował Miejski Ośrodek Kultury. Teraz chcemy wysłać prace na konkurs plakatu pt. „W trawach jest życie…” organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Trawnikach – dodaje W. Staszczak.

Instruktorzy WTZ czuwają nie tylko nad zajęciami terapeutycznymi. W dobie koronawirusa „wrzucają” do Facebooka również porady praktyczne, na przykład, jak należycie myć i dezynfekować ręce, jak prawidłowo zakładać i nosić maseczkę oraz rękawiczki. Przygotowują podopiecznym kolejne paczki, zawierające żele do dezynfekcji rąk i maseczki. Trwa współpraca pracowników WTZ oraz Środowiskowego Domu Samopomocy z Lubelskim Centrum Wolontariatu. Na jego zlecenie szyta jest dwuczęściowa odzież ochronna dla pracowników medycznych.

– Podopieczni bardzo tęsknią za swoją placówką, wspólnotą, brakuje im codziennych spotkań – podkreśla szefowa WTZ. – Stale pytają, kiedy będą mogli wrócić. Osoba niepełnosprawna intelektualnie znacznie lepiej pracuje w realnych warunkach, przy bezpośrednim wsparciu instruktorów. W terapii zdalnej muszą bardziej liczyć na swoje możliwości. W większości przypadków zadania wykonują poprawnie, ale nie wszyscy. To kwestia poziomu samodzielności.

Uczestników WTZ objęła rządowa tarcza antykryzysowa. Dzięki niej niepełnosprawni, którzy ze względu na panującą pandemię nie mogą korzystać w danym miesiącu z zajęć rehabilitacyjnych przez pięć dni pod rząd, mogą ubiegać się o rekompensatę w wysokości 500 zł miesięcznie. Wnioski świdniczan są już przyjmowane w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie lub w PFRON.

Obecnie w WTZ działa osiem pracowni: poligraficzno-introligatorska, umiejętności społecznych i technik audiowizualnych, ceramiczna, gospodarstwa domowego, stolarska, artystyczna witrażu, plastyczna oraz krawiecka. W sumie korzysta z nich 40 niepełnosprawnych.

słs

 

 

Artykuł przeczytano 3090 razy

Last modified: 20 kwietnia, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content