czwartek, 18 kwietnia 2024r.

W Świdniku Aleksander i Alicja

Autor: |

Zuzia, Paulina czy Małgosia? Szymon, Paweł, a może Piotr? Wybór imienia dla dziecka wcale nie jest taką łatwą sprawą, jakby się mogło wydawać. Powinno ładnie brzmieć, dobrze się zdrabniać i oczywiście budzić pozytywne skojarzenia. Podpowiadamy więc, jakie imiona były najpopularniejsze w 2023 roku w naszym mieście.

W świdnickim Urzędzie Stanu Cywilnego w ubiegłym roku zarejestrowano 824 akty urodzenia. Dla chłopców rodzice najczęściej wybierali imiona Aleksander (23), Nikodem (22), Franciszek (20), Antoni (20) i Mikołaj (17). Najmniej popularne były: Leszek, Kamil, Feliks, Bogumił i Marek.

Wśród dziewczynek królowała Alicja (19), a zaraz za nią Zofia (16), Oliwia (15), Laura (15) oraz Hanna (14). Jasmina, Gaja, Róża, Inga i Nel to imiona żeńskie, które nadawano najrzadziej.

Przypominamy, że rodzic powinien zgłosić się w ciągu 21 dni od dnia sporządzenia karty urodzenia potomka, w Urzędzie Stanu Cywilnego właściwym ze względu na miejsce narodzin dziecka, a nie swojego zameldowania. Matka lub ojciec mogą tego dokonać osobiście w urzędzie lub on-line za pomocą profilu zaufanego ePUAP.

Jeśli rodzice nie zgłoszą się do urzędu w podanym terminie, kierownik USC sam wybierze imię dla dziecka i zarejestruje jego urodzenie na podstawie karty urodzenia.

Zmiana imienia lub nazwiska

W 2023 roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w Świdniku wydano 24 decyzje o zmianie imion lub nazwisk. Można to zrobić, między innymi, w przypadku gdy są one ośmieszające, nielicujące z godnością człowieka lub zostały bezprawnie zmienione. Wniosek wraz z uzasadnieniem oraz oświadczeniem, które mówi o tym, że wnioskodawca nigdy wcześniej nie złożył dokumentów w tej sprawie do innego USC, gdzie uzyskał decyzję odmowną,  należy złożyć do kierownika USC.

Opłata za wydanie decyzji o zmianie imienia lub nazwiska wynosi 37 zł.

Śluby

W ubiegłym roku w świdnickim USC zarejestrowano o 10 małżeństw więcej niż w roku 2022. Na ślubnym kobiercu stanęło 147 par. Były to śluby cywilne, konkordatowe oraz transkrybowane.

O czym powinny pamiętać osoby, które chcą zawrzeć związek małżeński? W USC należy  stawić się co najmniej 31 dni przed planowaną datą ślubu, z dowodami tożsamości oraz dowodem wniesienia opłaty skarbowej (wynosi 84 zł). Jeśli jedno z narzeczonych jest cudzoziemcem, musi przedstawić dokument potwierdzający, że może zawrzeć związek małżeński według prawa obowiązującego w kraju, z którego pochodzi, a wszystkie dokumenty powinny zostać złożone z tłumaczeniem przez tłumacza przysięgłego.

Akty stanu cywilnego obywateli polskich (urodzenia, małżeństwa, rozwodu, zgonu poprzedniego współmałżonka) powinny znajdować się w Systemie Rejestrów Państwowych.

Ślub można wziąć w USC, ale także poza urzędem, w miejscu, które gwarantuje zachowanie uroczystej formy i bezpieczeństwo uczestników (koszt to 1 tys. zł). W 2023 roku na taką opcję zdecydowała się jedna para.

 

Świdnickie statystyki:

Urodzenia: 824 (w roku 2022 – 892)

Śluby: 147 (w roku 2022 – 137)

Rozwody: 67 (w roku 2022 – 68)

Zgony: 465 (w roku 2022 – 428)

 

aw, fot. www.pixabay

 

Artykuł przeczytano 255 razy

Last modified: 12 stycznia, 2024

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content