poniedziałek, 20 września 2021r.

W rocznicę II wojny światowej

Autor: |

1 września 1939 roku wojska niemieckie, bez wypowiedzenia wojny, przekroczyły granice Polski, tym samym rozpoczynając II wojnę światową. O godzinie 4.35 zbombardowano Wieluń. Atak poprzedził salwy pancernika „Schleswig-Holstein” oddane w kierunku Westerplatte. Dziś, w 82. rocznicę największej i najkrwawszej wojny w historii ludzkości, świdniczanie uczcili pamięć bohaterów tamtych dni.

O godzinie 17.00, na placu Konstytucji 3 maja zgromadzili się przedstawicie władz państwowych, miasta, powiatu, związków kombatanckich, stowarzyszeń, szkół, przedszkoli, harcerzy, lotników, instytucji, a także mieszkańcy Świdnika.

– Jak, co roku obchodzimy dziś rocznicę napaści Niemiec na Polskę. To 82. rocznica, a więc czas, w którym dorosły dwa pokolenia. 1 września 1939 roku jest dla nas wszystkich powodem do dumy. Zachowaliśmy się godnie i zrobiliśmy wszystko, co było możliwe, by zachować wolność. Mimo że wróg miał wielokrotną przewagę, podjęliśmy z nim walkę i broniliśmy kraju. Walczyliśmy na wszystkich frontach, także po tym, gdy wojna w Europie się skończyła. Dziś widzę wśród nas dzieci. Cieszę się, że rodzice przyprowadzili je na tę uroczystość i że kształtują w nich patriotyzm. Bądźmy dumni z naszych przodków i z tego, że jesteśmy Polakami. Cześć i chwała naszym bohaterom! – powiedział burmistrz Waldemar Jakson.

Po okolicznościowych przemówieniach i wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego, na Grobie Nieznanego Żołnierza złożono kwiaty oraz zapalono znicze pamięci.

Artykuł przeczytano 678 razy

Last modified: 8 września, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?