piątek, 26 lutego 2021r.

W gronie czytelników

Autor: |

Pierwszaki ze Szkoły Podstawowej nr 5 są już pełnoprawnymi użytkownikami biblioteki znajdującej się w placówce. W ostatnim tygodniu stycznia poznały zasady jej funkcjonowania i złożyły uroczyste ślubowanie.

– Pasowanie na czytelnika odbywa się zazwyczaj po pierwszym semestrze roku szkolnego, kiedy dzieci znają już cały alfabet. Zapraszamy uczniów na lekcje, podczas których poznają zasady korzystania z wypożyczalni i dowiadują się, jak należy się w niej zachowywać – wyjaśniają Izabela Koczkodaj i Beata Pinkos, nauczycielki-bibliotekarki.

W tym roku w „Piątce” jest 7 klas pierwszych, do których uczęszcza łącznie 154 uczniów. Podczas spotkań w bibliotece dzieci układały „prośby książek”. Wspólnie ustaliły, że lektury chcą, by często zabierać je do domu, szanować i nie niszczyć. Pierwszaki zdawały również sprawdzian wiedzy czytelnika. Składał się z czterech zadań: Zagadki o książce i bibliotece, Z jakiej bajki pochodzą przedstawione rekwizyty, Jaka to bajka oraz Pytania o zasady wypożyczania i zachowania w bibliotece.

Potem przyszedł czas na uroczyste ślubowanie. Maluchy z przejęciem powtarzały słowa: „My, uczniowie pierwszej klasy, Tobie Książko, przyrzekamy, chętnie czytać cię będziemy i zniszczyć cię nie damy. Obowiązków czytelnika chętnie przestrzegać będziemy. Wiernego przyjaciela w tobie znajdziemy”. Na pamiątkę otrzymały pamiątkowy dyplom.

 – Mamy nadzieję, że od tej pory będziecie często odwiedzali bibliotekę, z przyjemnością sięgali po książki, nie tylko te z listy lektur, a także chętnie poznawali nowych bohaterów literackich – mówiły panie bibliotekarki.

Wyprawka pierwszaka

Dodatkowo każdy pierwszak zabrał ze sobą „Wyprawkę czytelnika”, którą szkoła otrzymała w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, realizowanej przez Instytut Książki w Krakowie. W skład bezpłatnego pakietu wchodzą: „Pierwsze abecadło” – antologia tekstów najlepszych polskich autorów literatury dla dzieci, między innymi Małgorzaty Musierowicz, Anny Onichimowskiej, Janusza Korczaka, Jana Twardowskiego, Doroty Terakowskiej, w opracowaniu graficznym wybitnej ilustratorki Iwony Chmielewskiej, „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – poradnik dla rodziców podpowiadający, jak wspierać dziecko w nauce czytania i zawierający zbiór pomysłów na zabawy i aktywności związane z tekstami z książki oraz „Kreatywny alfabet” – plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.

W ubiegłym tygodniu, młodzi czytelnicy po raz pierwszy wypożyczyli lekturę do domu. Wybieranie książek sprawiło im ogromną frajdę. Teraz mogą też wziąć udział w konkursie plastycznym „Moja pierwsza książka z biblioteki”. Zadaniem uczestników jest wykonanie ilustracji do wybranej lektury. Prace powinny mieć format AF, mogą być wykonane dowolną techniką. Na ich oddanie pierwszaki mają czas do 1 marca.

aw, fot. SP nr 5

Artykuł przeczytano 354 razy

Last modified: 12 lutego, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?