środa, 21 października 2020r.

W 81. rocznicę powstania Podziemnego Państwa Polskiego

Autor: |

27 września przypada Dzień Podziemnego Państwa Polskiego. Święto uchwalił Sejm RP w 1998 roku, by upamiętnić wydarzenia, które rozpoczęły budowę Podziemnego Państwa Polskiego, fenomenu w dziejach nie tylko II wojny światowej.

Świdniczanie również uczcili wydarzenia sprzed lat oraz bohaterstwo i poświęcenie ludzi walczących o wolność naszej Ojczyzny. O godz. 10.00, na placu Konstytucji 3 maja odśpiewano hymn Polski, a kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza złożyli: władze miasta, radni, kombatanci, seniorzy lotnictwa, przedstawiciele instytucji, stowarzyszeń i klubów.

Początkiem Podziemnego Państwa Polskiego było utworzenie 27 września 1939 roku Służby Zwycięstwu Polski, przekształconej później w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową. Stanowiło fenomen na skalę światową. Jego tajne struktury wojskowe i cywilne, podległe rządowi RP na uchodźstwie, nie miały odpowiednika w żadnym innym kraju. Polskie Państwo Podziemne podjęło otwartą walkę z okupantami – III Rzeszą i ZSRR, ale stworzyło również moralną i niepodległościową tradycję, która pozwoliła Polakom przetrwać czas dyktatury komunistycznej. Istniało do 1 lipca 1945 roku.

aw

Artykuł przeczytano 152 razy

Last modified: 27 września, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?