środa, 19 czerwca 2024r.

Urodzinowa feta “Ikara”

Autor: |

Rodzinne Ogrody Działkowe „Ikar” obchodzą jubileusz 40-lecia istnienia. Oficjalne uroczystości urodzinowe odbędą się 25 sierpnia. Świętować będzie jeden z najstarszych i największych ogrodów działkowych w Świdniku.

Nazwa „Ikar” nie wzięła się znikąd. Wielu jego działkowców, jeśli nie większość, związana była zawodowo z WSK. Z zakładu pochodziły często materiały budowlane. Deski ze skrzyń, w których przewożono dźwigary i inne elementy śmigłowców, niejednokrotnie służyły do budowy altanek. Aby je zdobyć trzeba było się wpisać na listę i odczekać w kolejce. Do dziś w „Ikarze” można spotkać osoby, które pamiętają trudy zakładania ogrodu.
– W październiku 1979 roku powstał komitet organizacyjny, który sam się szkolił w sposobach użytkowania działek, a później nabytą wiedzą dzielił się z innym działkowcami – wspomina Teresa Polska-Puch, jedna z pionierek „Ikara”. – Każdy musiał zaliczyć takie szkolenie. Później otrzymywał plan zagospodarowania działki, który trzeba było przestrzegać. Zgodę na budowę altanki musiał wyrazić zarząd ogrodu.

Z duchem czasu

Z czasem, na pustym ugorze pojawiły się: ogrodzenie, budynek administracyjny i garaże na sprzęt ogrodniczy. Założono instalację wodociągową, później elektryczną. Wyposażenie biura działkowcy przynieśli z własnych domów. W tamtych, trudnych czasach, za altankę służyły też często kioski „Ruchu” czy nawet karoserie samochodów dostawczych marki Nysa. Każdy dzielił się tym, co miał. Również dobrą radą dla mniej doświadczonych ogrodników.

Dziś „Ikar” z powodzeniem nadąża za nowoczesnością. Zainstalowano w nim monitoring. Sukcesywnie dodawane są kolejne latarnie w najbardziej newralgicznych punktach. Dzięki temu zdecydowanie rzadziej dochodzi do włamań i dewastacji.
– Obecnie realizujemy poważne zadanie wymiany liczników energii elektrycznej – mówi Zbigniew Kursa, obecny prezes „Ikara”. – Nowe, elektroniczne, znacznie ułatwią i przyspieszą proces rozliczeń za zużytą przez działkowców energię.

„Ikar” przed Temidą

W ubiegłym roku nad „Ikarem” zaczęły gromadzić się ciemne chmury. Poprzedni właściciele gruntów, na których stanął ogród, wnieśli do sądu sprawę o ich zwrot. Roszczenia byłych gospodarzy dotyczą około 130 działek. Zważywszy, że jedna ma powierzchnię 3 arów, zagrożony jest duży obszar ponad ośmiohektarowego ogrodu. Toczący się spór przyblokował pilne inwestycje „Ikara”. Remontu wymaga już instalacja wodna. Jego koszt oszacowano na 100 tys. zł. Działkowcy mogliby starać się o dotację. Niemniej, dopóki Temida nie wyda wyroku, wszelkie plany związane z renowacją trzeba odłożyć na bok.

Ogród z potencjałem

Sądowe potyczki nie zniechęcają jednak do „Ikara”. Tylko w ubiegłym roku na własny ogród w tym miejscu zdecydowało się jedenaście rodzin. Nic dziwnego. Dziewięćdziesiąt procent działek to zadbane, piękne oazy zieleni. Poza tym, lokalizacja przy al. Lotników Polskich, jest bardzo korzystna. Blisko miasta, łatwo tu dojechać, nawet autobusem. Tylko w zeszłym roku zarząd „Ikara” wyróżnił dwadzieścia ogrodów. A trzeba pamiętać, że uprawa posiadanej działki nie jest tanim zajęciem. Standardowa altanka może kosztować nawet 16-17 tys. zł. Sama działka, od 2 do 10 tys. zł. Jednak na własny ogród decyduje się coraz więcej młodych ludzi.

Często starsi użytkownicy przepisują działki na dzieci.
– Z jednym wyjątkiem – śmieje się Z. Kursa. – Niedawno działkę sprzedawał starszy pan, około siedemdziesiątki. Był o dziesięć lat młodszy od kupującego. Nowy właściciel dopiero w jesieni życia zdecydował się na zakup ogrodu. To świadczy o tym, jak bardzo ludzie, niezależnie od wieku, potrzebują kontaktu z naturą.

Urodzinowe atrakcje

– Podczas jubileuszowych uroczystości przewidziano wręczenie dyplomów z okazji 40-lecia ogrodu oraz brązowe, srebrne i złote odznaki Zasłużonego Działkowca PZD. Zaproszenie otrzymali burmistrz, starosta oraz prezes Okręgowego Zarządu PZD w Lublinie. – Przewidujemy wystawę fotograficzną, dokumentującą powstanie i pionierskie czasy „Ikara”. Będzie można zobaczyć jak wyglądały ogrody kiedyś i porównać je ze stanem dzisiejszym. Po części oficjalnej zapraszamy na rodzinny piknik z muzyką na żywo, pieczeniem kiełbasek i biesiadą pod gołym niebem. Urodzinową fetę zaczynamy o godz. 16.00 – dodaje Z. Kursa.
słs

Artykuł przeczytano 4230 razy

Last modified: 16 sierpnia, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content