W miniony piątek, w wigilię państwowego święta Dzień Solidarności i Wolności, w galerii Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Anny Kamieńskiej w Świdniku, miała miejsce uroczystość wręczenia Krzyży Przyrzeczenia. To nawiązanie do historycznego wydarzenia z 30 listopada 1983 roku, kiedy w kościele ojców kapucynów na Poczekajce w Lublinie, odbyło się tajne ślubowanie członków podziemnej Solidarności. Kapituła Odznaczenia w składzie: Andrzej Kuchta, Kazimierz Bachanek, Waldemar Jakson i Piotr Jankowski uhonorowała nie tylko opozycjonistów okresu stanu wojennego, ale także członkowie organizacji Solidarność Młodych, osoby zasłużone dla pracy społecznej i związkowej oraz pielęgnujące historię związaną z tamtymi wydarzeniami. Wśród odznaczonych znaleźli się:
Krzysztof Choina, Andrzej Kosidło, Jan Kwit, ksiądz Tadeusz Nowak, Agnieszka Wójcik-Skiba, Barbara Buk Kasperek, Marta Buk Cegiełka, Grzegorz Zawistowski oraz Grzegorz Kasperski, który tłoczył Krzyże przyrzeczenia w Otwocku.
Jeden z bohaterów uroczystości oraz uczestnik ślubowania w dniu 30 listopada 1983 roku, Jan Kwit wspomina – „Wówczas, w okresie stanu wojennego, były to chwile tak pełne emocji, że w pamięci zostały głównie te elementy, na których najsilniej się koncentrowałem, czyli samo ślubowanie, msza czy przekazywane nam instrukcje, abyśmy do kościoła na Poczekajce starali się dojechać pojedynczo, każdy z nas innym autobusem”.
W dalszym ciągu, jak przypominał też Przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarnośc” przy PZL Świdnik Andrzej Kuchta, szukane są osoby zaangażowane w działalność opozycyjną w tamtych latach. Warunki konspiracyjne powodowały, że nie wszystkie nazwiska były ujawniane, ale każda osobista opowieść pomaga budować pamięć historyczną, która jest ważnym elementem naszej współczesnej tożsamości.
Artykuł przeczytano 165 razy
Last modified: 2 września, 2024