piątek, 27 stycznia 2023r.

Uczczą bohaterów Grudnia

Autor: |

41 lat temu, o godz. 6.00 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego: „Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią. Ogłaszam, że w dniu dzisiejszym ukonstytuowała się Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. Rada Państwa, w zgodzie z postanowieniami Konstytucji, wprowadziła dziś o północy stan wojenny na terenie całego kraju.” 

13 grudnia, ponad cztery dekady po tym wydarzeniu, w całej Polsce odbędą się uroczystości przypominające o tamtym czasie oraz o ofiarach stanu wojennego. Obchody odbędą się również w naszym mieście. Ich organizatorami są: Miasto Świdnik, Miejski Ośrodek Kultury i Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna.

Główne uroczystości z udziałem władz państwowych i miejskich odbędą się 13 grudnia, o godz. 16.00, na placu przy fontannie. Natomiast o godz. 18.00, w kościele pw. NMP Matki Kościoła zostanie odprawiona msza święta w intencji ofiar stanu wojennego.

Świdnickie obchody zaplanowano także na 14 grudnia. Tego dnia, o godz. 17.00, w bibliotece przy ul. Niepodległości 13, odbędzie się projekcja filmu „Taksówkarz – cichy bohater Grudnia” w reżyserii Grzegorza Linkowskiego. Leszek Gorgol, uczestnik strajków studenckich i działacz NZS, postanowił po 40 latach odnaleźć lubelskiego taksówkarza, który bezinteresownie, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r., jeździł ze studentami, żeby informować i ostrzegać przed mającymi nastąpić represjami ludzi Solidarności i opozycji. Odnajdują się świadkowie tych napiętych godzin sprzed wprowadzenia stanu wojennego i odwiedzają: miejsce ataku ZOMO na zarząd regionu Solidarności, miasteczko akademickie, dworzec PKP, okolice komendy milicji i komitetu PZPR. Po pokazie odbędzie się również spotkanie z reżyserem filmu.

af

Artykuł przeczytano 180 razy

Last modified: 8 grudnia, 2022

Registration

Zapomniałeś hasło?