środa, 24 kwietnia 2024r.

Uczą z pasją

Autor: |

– Można pytać, co jest ważniejsze – pasja czy powołanie? Według mnie zdecydowanie to pierwsze. Ze swojej edukacji w zasadzie pamiętamy tylko nauczycieli z pasją, którzy byli dla nas mentorami. Każda ich lekcja była wspaniałym przeżyciem. Na tej sali widzę wielu takich właśnie pedagogów. Dziękuję im oraz wszystkim zaangażowanym w przygotowanie dzisiejszego spotkania – mówił burmistrz Waldemar Jakson, otwierając I Świdnickie Forum Nauczycieli z Pasją, które odbyło się w środę, w sali kameralnej MOK.

Bożena Ćwiek z Lubelskiego Kuratorium Oświaty przypomniała jak istotne jest dzielenie się dobrymi praktykami, rozwiązaniami i doświadczeniami: – To o wiele cenniejsze niż wiedza teoretyczna. Postrzegam więc forum jako szczególnie pożyteczne i korzystne. Wierzę, że będzie początkiem dobrej tradycji w naszym województwie. Chwała Świdnikowi, że od niego się zaczęło. Życzę państwu, żeby wszystkie dobre pomysły zafunkcjonowały w życiu społeczności szkolnych.
Prelegentami forum byli: Anna Bubicz (autorski program społeczno patriotyczny „Trwałe wartości, proste metody”, ZP nr 1); Ewa Groszek (autorski program artystyczno-teatralny „Sztuka moja pasja”, opracowany wspólnie z Beatą Olejnik, Beatą Jawornicką, Elżbietą Kozioł i Agnieszką Kwiatosz-Siczek, PI nr 5); Anna Bryk, Barbara Hajkowska-Pirek i Angelika Biała (warsztaty Montessori „Piękny człowiek-skąd przyszedł i dokąd zmierza”, ZP nr 2); Dorota Basiak i Anna Łakota („Zespół tańca ludowego w przedszkolu”, P nr 7); Anna Owsicka-Mazur („Program nauki języka niemieckiego DSD1, metody pracy w oddziałach dwujęzycznych”, SP nr 3); Emilia Tokarska („Pedagogika planu Daltońskiego w edukacji wczesnoszkolnej”, SP nr 3); Anna Kuczyńska („Personalistyczna koncepcja wychowania oraz holistyczna edukacja człowieka jako wyzwanie dla wychowania fizycznego w XXI wieku”, ZSO nr 1); Ewa Nawrocka („Dlaczego spacerowanie w szkole może być uczące?”, SP nr 7); Łukasz Wnuczek („Wykorzystaniu komiksów w nauczaniu języka obcego”, SP nr 5); Marcin Paśnikowski (Szkoleniowe wyjazdy nauczycieli „Guadeloupe Adventure, czyli jak dostać POWERa podczas mobilności Kadry edukacji szkolnej”, SP nr 5).
Podczas spotkania wystąpiła również Jadwiga Dejko, wieloletnia nauczycielka, ekspert MEN ds. podstawy programowej edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, autorka i współautorka podręczników dydaktycznych.
– Konferencja poświęcona jest nauczycielom z pasją. Myślę, że pedagog nie może być inny. Wychowujmy ku wartościom i przez wartości. Ukazujmy przykłady z literatury, ale także doświadczenia dzieci, ich obserwacje zaczerpnięte z otoczenia. Niech naszą życiową pasją stanie się czynienie dobra, rozsiewanie radości i docenianie tego, co mamy – podkreślała J. Dejko, która zainicjowała również zbiórkę na renowację nagrobka Olgi Kiślak, pierwszej świdnickiej nauczycielki i organizatorki oświaty w naszym mieście.
Forum poprowadzili Bożena Zapalska, p.o. naczelnika wydziału oświaty i spraw społecznych UM i Marcin Paśnikowski, nauczyciel języka angielskiego w SP nr 5, pomysłodawca wydarzenia. Organizatorami konferencji byli Urząd Miasta i Szkoła Podstawowa nr 5.
aw

« z 2 »

Artykuł przeczytano 5402 razy

Last modified: 21 listopada, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content