W poniedziałek, o godzinie 9, świdniccy uczniowie, po raz pierwszy w historii, przystąpili do egzaminów ósmoklasisty. Pomimo ogólnopolskiego protestu nauczycieli, we wszystkich świdnickich szkołach powołano komisje egzaminacyjne i sprawdzian przebiegał bez zakłóceń.
– W Świdniku do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło 341 uczniów z 14 oddziałów – mówi Bożena Zapalska, p.o. naczelnika wydziały oświaty i spraw rodzinnych UM. – Egzamin jest obligatoryjny i stanowi podsumowanie nauki w ośmioletniej szkole podstawowej.
Inauguracyjna weryfikacja wiedzy rozpoczęła się sprawdzianem z języka polskiego. Uczniowie przystąpili do niego dzisiaj, o godz. 9.00. Na napisanie egzaminu mieli 120 minut. We wtorek uczniowie zweryfikują swoją wiedzę z zakresu matematyki, natomiast w środę z języka obcego.
– W naszej placówce również trwa protest nauczycieli – powiedział Mirosław Król, dyrektor ZSO nr 1. – Nie miał on jednak wpływu na egzamin gimnazjalny, jak i ósmoklasisty. Została powołana komisja z nauczycieli, którzy pracują w naszej szkole, jak również z innych świdnickich placówek. Nie przewidujemy zatem żadnych zakłóceń. Dzisiejszy egzamin to dla uczniów sprawdzian, który albo da im moc uwierzenia we własne siły lub zmobilizuje do większej pracy przed wyborem właściwej szkoły średniej. Rozmawiałem z uczniami przed wejściem do sali egzaminacyjnej i nie dostrzegłem u nich oznak zdenerwowania.
Obecni ósmoklasiści są pierwszym rocznikiem, który nie trafił do gimnazjum. – To dla wszystkich nietypowa sytuacja. W związku z reformą oświaty, w tym roku do klas pierwszych szkół średnich przyjmowane będą dwa roczniki – ósmoklasistów i gimnazjalistów. Jeżeli na przykład w II Liceum tworzono trzy oddziały, teraz arkusz organizacji złożony przez dyrektora będzie zawierał sześć klas pierwszych. Absolwenci klas ósmych będą składali dokumenty o przyjęcie do czteroletniego liceum, natomiast gimnazjaliści do trzyletniego. Będą więc w szkole dwie różne podstawy programowe – dodaje B. Zapalska.
Wyniki sprawdzianu poznamy 14 czerwca. Egzaminu nie można nie zdać, natomiast liczba zdobytych punktów będzie miała znaczenie przy wyborze kolejnej szkoły.
słs
Artykuł przeczytano 2892 razy
Last modified: 15 kwietnia, 2019