poniedziałek, 22 lipca 2024r.

Trzy lipcowe akcje krwiodawców

Autor: |

Okres wakacyjny jest najtrudniejszy dla centrów krwiodawstwa, bo zapotrzebowanie na ten bezcenny płyn wzrasta ze względu na dużą liczbę wypadków. Klub HDK-PCK im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy PZL-Świdnik organizuje więc aż trzy lipcowe akcje, by wspomóc regionalne banki krwi i uzupełnić ich zapasy.

7 lipca, ambulans lubelskiego RCKiK zaparkuje przy kościele pw. NMP Matki Kościoła. Krew będzie można oddawać w godz. 8.00-13.00. Zbiórka organizowana jest w ramach obchodów 44. rocznicy Świdnickiego Lipca.

– To mieszkańcy miasta i pracownicy naszego zakładu rozpoczęli marsz do wolności i życia. Dla upamiętnienia tych ważnych dla Polski, regionu i Świdnika wydarzeń krwiodawcy z naszego klubu  już od kilkudziesięciu lat organizują akcje poboru krwi i rejestrację potencjalnych dawców szpiku kostnego. Zachęcamy do udziału w tegorocznej. Szczególne zaproszenie kierujemy po raz kolejny do 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. majora Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora. Od kilku lat żołnierze włączają się w naszą wspólną walkę o życie, oddając swoją krew. Mamy nadzieję, iż teraz też nas nie zawiodą – mówi Andrzej Słotwiński, prezes honorowy HDK-PCK.

Kolejna zbiórka zaplanowana jest na 28 lipca, w parafii pw. Św. Kingi. Chętni będą się mogli zgłaszać w godz. 9.00-13.00. Akcja jest imieninowym prezentem dla patronki parafii.

28 lipca akcja odbędzie się również w Piaskach, we współpracy z OSP KSRG Piaski. Ambulans będzie oczekiwał na chętnych w godz. 8.oo do 12.oo, na parkingu przy remizie.

Nie tylko zbiórki

14 czerwca przypadał Światowy Dzień Krwiodawców. Delegacja i poczet sztandarowy świdnickiego klubu pojawili się na uroczystościach przy Pomniku Krwiodawców przed RCKiK w Lublinie. W czerwcu świdniczanie gościli na jubileuszu 50-lecia Klubu HDK-PCK przy Pratt&Whitney w Rzeszowie, z którym współpracują od ponad 30 lat.

Krwiodawców nie zabrakło również na IV Świdnik Air Festival. Zgłosiło się 26 osób, krew oddało 16. Pozyskano ponad 7 litrów bezcennego leku.

aw

 

 

 

 

 

Artykuł przeczytano 83 razy

Last modified: 3 lipca, 2024

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content