poniedziałek, 20 września 2021r.

Trawniki. Zbiórka odpadów w Dorohuczy wstrzymana

Autor: |

Mieszkańcy gminy Trawniki nie mogą wywozić mebli, opon czy gruzu do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Dorohuczy. Powód? Przepełnienie składowiska.

Wysypisko śmieci działało w Dorohuczy do 2013 roku. Potem zmieniły się przepisy i powstał PSZOK czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Mieszkańcy mogli tam zawieźć tylko niektóre rodzaje odpadów – meble, gruz, opony. Jednak wiele osób nadal traktowało to miejsce jak “zwyczajne” wysypisko. Na tym nie koniec.

– Nie jesteśmy w stanie skontrolować skąd faktycznie pochodzą śmieci. Zdarza się, że do punktu trafiają meble czy opony z np. z Rejowca. Osoby z sąsiednich gmin przywożą je razem z naszymi mieszkańcami, którzy deklarują, że to ich odpady – tłumaczy Damian Baj, wójt Trawnik.

Stosy opon, gruzu i mebli wypełniły PSZOK i w punkcie zaczęło brakować miejsca. W dodatku firmy, które odpłatnie odbierały śmieci z punktu przestały to robić z powodu epidemii koronawirusa.

– Szukamy przedsiębiorstw, które wywiozą zalegające odpady. Tymczasem musieliśmy zamknąć punkt do odwołania – mówi Damian Baj. Dlatego wójt prosi mieszkańców, żeby nie przywozili swoich odpadów do PSZOK. Taka sytuacja potrwa przynajmniej do końca czerwca.

Władze gminy pracują też nad nowym rozwiązaniem. Chcą wydzielić część składowiska i przyjmować na nim odpady budowlane. Wtedy opony można wykorzystać do wzmocnienia pryzm, a opłaty zasilą kasę Trawnik. Żeby do tego doszło trzeba zmienić instrukcję składowiska. Formalności są właśnie załatwiane w Urzędzie Marszałkowskim.

rp

Artykuł przeczytano 996 razy

Last modified: 12 czerwca, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?